Jak na boj s nachlazením přírodní cestou?

délka čtení: 3 minuty

Nachlazení je nepříjemný společník, který se může objevit v nevhodnou chvíli v podstatě v každou roční dobu a způsobit nám nepříjemné symptomy, které nás oslabí a na chvíli zastaví. Jak dosáhnout úlevy od těchto symptomů a přemoci nachlazení přírodní cestou? 

Nachlazení aneb rady, které pomáhají již od našich babiček

Mezi nejčastější příznaky nachlazení patří rýma (ucpaný nos, kýchání, svědění, otok nosní sliznice), zvýšená teplota (nemusí být vždy přítomna), kašel, bolest v krku, bolesti hlavy, kloubů, svalů a celková únava organismu. Tělo nás tedy žádá o odpočinek na lůžku, zatímco si musí poradit s infekcí.

Posílení imunity

Prvním krokem, který musíme na tomto místě uvést, je prevence a posílení imunitního systému. Imunitní systém chrání naše tělo od nepřátelských bakterií, virů a dalších mikrobů. Pokud už jsme nachlazení, znamená to, že náš imunitní systém nedokázal odrazit nápor těchto virů či bakterií. Silná imunita je tedy klíčem k udržení zdraví a odolnosti vůči nemocem. Velký vliv na naši imunitu má náš celkový životní styl. Zaměření se na posílení imunity a případnou změnu v životním stylu by tedy mělo být naším dlouhodobým cílem.

Vyvážená strava

Jídlo hraje klíčovou roli ve fungování imunitního systému. Zahrňte do své stravy potraviny bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Ovoce, zelenina, celozrnné produkty, luštěniny a ořechy jsou vynikající volbou. Zvláště vitaminy C a D jsou pro imunitní systém důležité. Zkuste také přidat do svého jídelníčku česnek a zázvor, které mají protizánětlivé a antimikrobiální vlastnosti.

Dostatek odpočinku a spánku

Během nachlazení potřebuje náš organismus více energie k boji s infekcí. Dávejte svému tělu šanci zotavit se tím, že mu poskytnete dostatek odpočinku a kvalitního spánku. Zbytečné stresy a přetížení mohou oslabit vaši imunitu a zpomalit léčbu.

Dostatečný pitný režim

Udržujte se dobře hydratovaní. Teplé nápoje, jako jsou bylinkové čaje, a domácí vývary mohou pomoci uvolnit ucpané dýchací cesty a podpořit rychlejší zotavení. 

Zvlhčování a inhalace

Suchý vzduch může dráždit sliznice a zhoršit příznaky nachlazení. Inhalace nad horkou vodou s přidáním esenciálních olejů jako je eukalyptus nebo máta mohou uvolnit dýchací cesty.

Naše tipy na přírodní pomocníky pro boj s nachlazením

V přírodě najdeme nespočet bylinek, které mají výborné léčivé účinky v souvislosti nachlazením a dýchacími cestami. Echinacea, tymián, jitrocel, šalvěj jsou jen některé z rostlin, které mohou podpořit vaši imunitu. 

Pro podporu přirozené obranyschopnosti organismu a posílení normální funkce horních cest dýchacích vám poslouží Echinaceové kapky. Jejich pravidelné užívání má příznivý vliv na podporu imunitního systému.

Bylinný čaj Dýchací cesty obsahuje byliny, které podporují normální funkci dýchacího systému. Tymián, jitrocel a mateřídouška jsou známé svými blahodárnými účinky na dýchací soustavu, a navíc podporují přirozenou obranyschopnost organismu.

echiancea dychaci caj

Jitrocelový nebo tymiánový sirup je vhodným doplňkem pro podporu dýchacích cest a imunitního systému v čase nachlazení a nemoci. Přinese úlevu také od kašle.

Emulze Kosmín s eukalyptem a kafrem pro uvolnění dýchacích cest při rýmě a nachlazení vám přinese úlevu od ucpaného nosu.

Prsní balzám ve formě masti obsahuje dostatečné množství rostlinných silic (kafr, eukalyptus, máta a levandule), které přinášejí úlevu při nachlazení, kašli, zánětu průdušek a rýmě. Slouží k nanášení na hrudník a záda při dýchacích obtížích, ale lze ho také nechat rozpustit v horké vodě a použít k inhalaci. Přispívá ke snadnějšímu dýchání v době nachlazení.

sirupy prsní balzám

Každý organismus je individuální, a co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Pokud jsou příznaky nachlazení závažné nebo trvají déle než obvykle, je vhodné konzultovat svůj stav s lékařem. Nicméně přírodní cesta k léčbě nachlazení může být účinným doplňkem k tradiční medicíně a pomoci vám rychleji se zotavit a vrátit se zpět k plnohodnotnému životu.