Náš příběh

Bylo, nebylo…

AROMATICA, tak jak ji znáte nyní, vznikla v roce 1992.

Co ale předcházelo jejímu vzniku? V roce 1935 jistý prof. Dr.PhMr. Jan Rukavička začal s výrobou přípravků výhradně z léčivých bylin. Na základě kladných výsledků a zkušeností se Dr.PhMr. Rukavička v roce 1937 spojil s PhMr. Zahradníkem a po získání povolení Ministerstva zdravotnictví, začali společně tyto preparáty vyrábět a ve velkém a zásobovat celou republiku. A začala se psát historie této firmy.

V roce 1939 se rychle rostoucí společnost přestěhovala do Brna a úspěšně pokračovala ve svém výrobním programu. O šest let později, v roce 1945, převzal Jan Rukavička výrobu do svých rukou. V té době společnost vyráběla podle originálních receptur 19 druhů klinicky úspěšně vyzkoušených parafarmaceutických preparátů – mezi nimi byla i Avenisa a Kosmin.

Firmu zanedlouho postihl stejný osud jako mnoha dalších společností a v roce 1949 byla znárodněna a postupně zlikvidována národním podnikem Spofa Praha.

1992

Firma AROMATICA vznikla v roce 1992.

Zakladateli společnosti byl Ladislav Šimůnek a Dr.PhMr. Jan RUKAVIČKA ml.

Ten ve svých tehdy 68 letech měl jeden velký sen. Navázat na tradici svého otce prof. Dr.PhMr. Jana Rukavičky st. a obnovit výrobu bylinných přípravků.

Tento velký sen se mu splnil a společně s Ladislavem Šimůnkem získali v květnu 1992 prostory v objektu bývalé Masné burzy, areál Jihomoravského masného průmyslu, Masná 34, Brno a začali vyrábět.

Úplně prvními výrobky byly tradiční sádlové masti. Zboží v té době rozvážel po celé republice sám Ladislav Šimůnek.

1993 – 1995

Firma se zdárně rozvíjela, vyrábělo se stále více mastí a to v roce 1993 pouze se třemi zaměstnanci. Výrobní postup byl opravdu domácí, vše se dělalo ručně, bez jakékoliv strojové pomoci. 

Výrobní program se ale velmi rychle rozšiřoval. K mastem přibyla řada bylinné kosmetiky Kosmín, bylinné sypané čaje a později i sirupy.

Firma rozšiřovala výrobní prostory, nakupovala stroje a zařízení, aby byla schopna uspokojit poptávku po svých výrobcích. Ty prodávala “na přímo” z aut obchodních zástupců, ale také navázala spolupráci s prvním velkodistributorem.

Vydala také svůj první oficiální katalog výrobků.

1996 – 2002

Rok 1996 byl pro firmu klíčovým rokem. Hledaly se nové prostory, protože ty na Masné již byly nevyhovující, nestačily kapacitně pro rychle se rozvíjející výrobu.Na podzim roku 1996 se podařilo sehnat odpovídající objekt.

Obytný dům z roku 1875 s přilehlými výrobními prostorami ve Šlapanicích, kousek od Brna. V domě byl kdysi zájezdní hostinec, ve dvoře pak stáje pro koně. Místní pamětníci si dodnes pamatují, že po 2. sv. válce se v něm opravovaly boty a v 60.letech 20. století (až do roku 1989) zde sídlila Obnova města Brna.

Rok 1997 byl rokem stěhování výroby do Šlapanic. Firma na Masarykově náměstí sídlí dodnes.

Veškeré prostory prošly velkou rekonstrukcí a modernizací. Sortiment se nadále rozšiřoval, zejména o bylinné tinktury. V  roce 2002 začalo se stavbou extraktárny, která splňuje přísné podmínky pro hořlavé a výbušné prostředí a normy pro výrobu lihových extraktů.

Jaro roku 2000 bylo pro firmu velice smutné. 1. května zemřel ve věku 76 let pan Jan Rukavička ml. – spoluzakladatel firmy.

2003 – 2007

Ve Šlapanicích se dále modernizovala výroba. Výroba kosmetiky byla vybavena novými stroji. Na výrobu kapek byla zakoupená poloautomatická plnící linka a výroba extraktů již nebyla omezena kapacitními důvody.

V roce 2005 vzniklo dalších 7 druhů Kosmínů. Spolu s Kosmínem na (opary) rty se začaly prodávat jako další produktová řada Kosmín, která dodnes sklízí u vás zákazníků velký úspěch.

Firma rozšířila své působení i do zahraničí. V roce 2005 a 2006 vznikly sesterské společnosti na Slovensku a v Polsku.

2008 – 2012

Další „pětiletka“ byla zejména ve znamení velkého rozšiřování sortimentu.

Uvedli jsme na trh repelent sprej a gel s názvem IXO, který si velice brzy získal oblibu zákazníků. Rozšířili jsme řadu našich sirupů o další dva druhy, přišli jsme na trh s řadou výrobků v tabletách, rozšířili jsme i řadu mastí a dětskou řadu. Vyvinuli jsme také antibakteriální čistící gely na ruce. Naše handgely se již tehdy odlišovaly od ostatních použitím měsíčku a aloe vera, tedy bylinek, které zabraňují vysušování rukou.

2013 – 2017

Další významný milník ve vývoji firmy nastal v létě roku 2017, kdy vznikla kosmetická značka Bebutter (čti bíbatr).

K třem tuhým máslům, přibyla šlehaná másla a krémy.

Šlehané máslo vzniklo vlastně souhrou náhod po ohlášení prvního firemního miminka. Naše vývojářky ho šlehaly do pěnové podoby tak dlouho, až byl výsledek dokonalý. Vybírat jste mohli z 6 jemně našlehaných variant, které prodáváme dodnes.

Chtěli jsme pro vás ale i krémovou variantu. A tak vznikl rakytníkový krém, kterému společnost dělaly krémy ovesný a levandulový.

2018 – 2022

Certifikovanou kosmetiku Bebutter jsme rozšířili o 50ml balení šlehaných másel a peelingy. Přišli jsme také na trh s první Limitovanou edicí Bebutter – Šlehaným Bio bambuckým máslem čokoláda a na podzim se šlehaným kokosem.

Nejvýraznějším počinem ale bylo uvedení nové produktové řady, pojmenované po zakladateli firmy panu dr. RUKAVIČKOVI.

Na podzim roku 2020 jsem otevřeli naši firemní prodejnu Bylinkový obchůdek.

Sledujte rozhodně dál náš firemní web , Facebook a Instagram ať vám nic neunikne.