Herbář: Měsíček lékařský

délka čtení: 3 minuty

Měsíček lékařský je bylina se zlatě oranžovými květy, která patří k velmi účinným léčivým bylinkám. Po staletí je hojně využívaná v tradiční medicíně. Je známá pro své protizánětlivé, analgetické a antibakteriální účinky, což z ní činí užitečný prostředek pro léčení různých zdravotních problémů. Její použití sahá až do starověku, kdy se používala především při různých kožních problémech, ale také jako prostředek pro podporu trávení a k léčbě různých infekcí.

Léčivé účinky měsíčku

Měsíček má široké využití v péči o naše zdraví. Bylinka obsahuje řadu látek, díky kterým má tak podstatné léčivé účinky. Mezi tyto látky patří zejména saponiny, triterpeny, flavonoidy, karotenoidy a kyselina salicylová. Tyto látky mohou pomoci snížit záněty, zlepšit hojení ran, podporovat imunitu a působit jako přírodní antibiotikum.

Měsíček lékařský je dobře známý pro své hojivé účinky na kůži a to především ve formě masti. Podporuje regeneraci pokožky a příznivě působí při hojení jizev, popálenin, suché kůže, drobných oděrek a sluncem postižené pokožky. Používá se také k léčbě zánětů kůže, jako jsou akné, ekzémy a lupénka. Má pozitivní vliv na cévy dolních končetin, proto je vhodný i na křečové žíly.

Řadí se též k tzv. “ženským bylinkám”, protože pomáhá při bolestivé menstruaci, gynekologických zánětech a nepravidelném menstruačním cyklu.

Díky obsahu hořčin pomáhá s problémy se zažíváním. Měsíček se využívá pro podporu jaterní činnosti, při problémech se žlučníkem i na žaludeční vředy.

Díky obsahu slizových látek se měsíček využívá s dalšími bylinami na kašel, astma a nachlazení, protože působí antibioticky.

měsíšek   měsíšek

Krásná bylinka pro vaše zdraví

Měsíček můžete pohodlně pěstovat doma. Je to nenáročná bylina, která vám rozzáří zahrádku. Jako léčivá část rostliny se využívají především květy. Čím je květ tmavší, tím je léčivější. Květ se sbírá celý i s kalichem od poloviny června do konce srpna ve slunné dny přes poledne, kdy je plně rozvitý.

Využívá se v čajových směsích, ve formě měsíčkové masti či oleje, jako tinktura a nebo sirup. Silný odvar z měsíčku lze využít pro sedací koupele a obklady na kůži.

V lidových tradicích byl měsíček velmi oblíbený při různých rituálech, protože se věřilo, že přináší klid a mír a odhání zlo. Měsíčkem se zdobily ženy i obydlí.

měsíšek  měsíšek