Herbář: Šalvěj lékařská

délka čtení: 3 minuty

Výrazná a silně aromatická vůně i chuť a jedinečná barva této bylinky jen dokreslují její výjimečné léčivé vlastnosti. 

Šalvěj a její vlastnosti

Šalvěj lékařská, latinsky Salvia officinalis se používá po staletí ke zlepšení zdraví a podpoře blahobytu. Tato aromatická bylina je známá svými silnými antimikrobiálními, protizánětlivými a antioxidanty bohatými složkami, které přispívají k mnoha léčebným účinkům. 

  • Antimikrobiální vlastnosti

Šalvěj lékařská obsahuje éterický olej bohatý na látky s antimikrobiálními účinky, jako jsou thujon, kampen, a cineol. Tyto složky pomáhají potlačovat růst mikroorganismů, jako jsou bakterie, plísně a kvasinky. Šalvěj je také známá svou schopností omezit šíření infekcí v ústech a krku. Může se používat jako ústní voda nebo výplach na podporu zdraví dásní a léčby aftů.

  • Protizánětlivé účinky

Díky obsahu silice a flavonoidů má šalvěj silné protizánětlivé vlastnosti. Může pomoci při snižování zánětu v těle a podporovat hojení ran. Šalvěj je často používána k léčbě zánětlivých onemocnění, jako jsou bolesti kloubů, revmatoidní artritida nebo záněty kůže či akné.

  • Antioxidanty pro ochranu buněk

Šalvěj je bohatá na antioxidanty, jako jsou kyselina rozmarýnová, karnozol a kyselina kafrová. Tyto sloučeniny pomáhají neutralizovat volné radikály v těle a chránit buňky před poškozením oxidativního stresu. 

  • Podpora trávení

Tradičně se šalvěj používá ke stimulaci trávicího systému a zmírnění zažívacích potíží. Přispívá k lepšímu trávení tím, že podporuje produkci žluči a enzymů trávicího traktu. Čaj z šalvěje může být užitečný při trávicích problémech, jako jsou nadýmání a průjem.

  • Relaxace a zlepšení nálady

Bylinný čaj z šalvěje se tradičně používá k uklidnění a zlepšení nálady. Éterický olej z šalvěje obsahuje látky, které mají relaxační účinky a mohou pomoci snížit úzkost a stres. Inhalace šalvějového oleje nebo koupele s přídavkem šalvěje mohou přinést uklidnění a podpořit celkovou pohodu.

Využití léčivých účinků šalvěje je bohaté. Vedle léčitelství se využívá hojně také v kosmetice. Pro své stahující a dezinfekční schopnosti se využívá zejména v péči o problematickou pleť a akné, potlačuje tvorbu lupů či nepříjemného zápachu z úst. Široké využití má šalvěj také v kuchyni. Je skvělým kořením, které dodá pokrmu jedinečnou chuť.

arodubin čaj kosmíny

Pěstování a sběr

Šalvěj můžete pohodlně pěstovat doma na zahrádce nebo na terase. Má ráda slunné a suché stanoviště. Šalvěj lékařská kvete od května do července fialovými květy. Listy a nať tedy sbíráme krátce před tím, než rozkvete. Ideálně v poledne za slunného počasí. Sušit by se měla ve stínu v tenkých vrstvách. Důležité je, aby při sušení nezhnědla. Sušená nať by měla mít zelenou až stříbrošedou barvu.

Na co si dát pozor

Šalvěj by se neměla používat v těhotenství a při kojení. Nedoporučuje se její použití ani u dětí a dospívajících. Není vhodné ji používat dlouhodobě při vnitřním užívání ve vysokých dávkách. Dále není doporučováno kombinovat ji s léky na uklidnění, ani s léčivými rostlinami se sedativním účinkem, jako je kozlík lékařský, třezalka tečkovaná, mučenka pletní, chmel otáčivý nebo meduňka lékařská.