Jak vznikla firma Aromatica? Její kořeny sahají až do 30. let minulého století…

délka čtení: 3 minuty

Tradiční a rodinná. To jsou v poslední době hesla, kterými se ohání kde jaká firma. Ale ve skutečnosti se mnohdy jedná jen o marketingové slogany, protože právě tradice a rodina jsou v naší společností spíš vzácností a výjimkou. Firma Aromatica, tak jak jí znáte, vznikla v roce 1992. Její tradice však sahá mnohem dál. Do 30. let minulého století.

   

Tradice z přírody, doslova a do písmene

Psal se rok 1935 a pan prof. Dr.PhMr. Jan Rukavička tehdy začal s výrobou léčivých přípravků z bylin. Farmacie byla tehdy úplně na jiné úrovní než dnes, a tak se tehdejší společnost spoléhala výhradně na přírodní léčiva a i přesto spoustu problémů dokázali vyřešit. Proto také v roce 1937 získal povolení Ministerstva zdravotnictví, a spolu s PhMr. Zahradníkem začali tyto preparáty vyrábět ve velkém a zásobovat celou republiku. Začala se psát historie této slibné firmy.

V roce 1939 se rychle rostoucí společnost přestěhovala do Brna a úspěšně pokračovala ve svém výrobním programu. O šest let později, v roce 1945, převzal Jan Rukavička výrobu do svých rukou. V té době společnost vyráběla podle originálních receptur 19 druhů klinicky úspěšně vyzkoušených parafarmaceutických preparátů – mezi nimi byla i Avenisa a Kosmin.

Firmu bohužel zanedlouho postihl stejný osud jako mnoha dalších společností a byla v roce 1949 znárodněna a postupně zlikvidována národním podnikem Spofa Praha.

Historické fotky AromaticaHistorické foto Aromatica

Firma Aromatica, tak jak jí známe dnes

Aromatica, tak jak Vám ji dnes představujeme, vznikla v roce 1992. Zakladateli společnosti jsou Ladislav Šimůnek a syn pana doktora Dr.PhMr. Jan Rukavička ml. Ten ve svých tehdy 68 letech měl jeden velký sen. Navázat na tradici svého otce  a obnovit výrobu bylinných přípravků. 

Netrvalo dlouho a výroba se opět rozjela. Úplně prvními výrobky byly tradiční sádlové masti. Ty masti, které tak dobře znáte. Jejich receptura je pořád stejná. Už 30 let. Do firmy se brzy přidali další členové rodiny. Výroba se začala rozrůstat a doplňky stravy a bylinnou kosmetiku brzy znala celé republika.

historické fotky Aromatica    Historické foto Aromatica