Ostropestřec mariánský a přírodní detox

délka čtení: 3 minuty

Ostropestřec mariánský je jednou z osvědčených bylin používaných k regeneraci a zdravému fungování jater a trávicího systému. Ostropestřec přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi. Zároveň se vyznačuje antioxidačními vlastnostmi a podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu.

Co je ostropestřec mariánský?

Ostropestřec je jednoletá nebo dvouletá bylina s pichlavými listy s výraznými bílými žilkami. Květy ostropestřce mají sytě červenou až fialovou barvu a celá bylinka nápadně připomíná bodlák. Z květů ostropestřce se vyvinou plody, které se po odkvětu sbírají. Celá hlavice musí dozrát. Poté se odstraní chmýr a získáme semena ostropestřce. Ty obsahují řadu zdraví prospěšných látek. Dříve se k léčení většinou používaly listy a kořen, dnes jsou to právě hlavně semena, ze kterých se připravují čaje, tinktury, oleje, granulát či tablety.

Ze semen ostropestřce mariánského se získává extrakt silymarin, který nese souhrnné označení pro směs flavonoidů. Ostropestřec je ceněný zejména pro obsah antioxidačně působících látek. Ostropestřec regeneruje a posiluje obranyschopnost jaterních buněk. Má příznivý vliv na trávení a funkci jater. Používá se také k doléčování jater po otravách, intoxikacích jedovatými látkami nebo onemocněních, kdy je třeba podpořit očistné funkce těla. 

ostropestřec

Používání ostropestřce a detoxikační kúra

Nejúčinější formou ostřopestřce je granulát, který umožňuje vysokou vstřebatelnost a využitelnost v trávicím traktu. Oproti tomu např. čajový výluh obsahuje jen malé množství účinných látek.

Ostropestřec mariánský se užívá v několika týdenních kúrách. Ty je možné zopakovat dvakrát až třikrát ročně vždy po delší pauze mezi nimi. Během této kůry je vhodné vyloučit konzumaci alkoholických nápojů, jakož i potravin bohatých na nasycené tuky. Ideálním obdobím pro detoxikaci organismu a očistu jater je jaro.

ostropestřec.    ostropestřec

Ostropestřec není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy a může mít vliv na účinky některých léků. Nedoporučuje se lidem s vysokým krevním tlakem a vážně nemocným. V případě pochybností ohledně vhodnosti užívání ostropestřce se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.