KOSMÍNy – malí kabelkoví pomocníci s dlouhou historií

délka čtení: 3 minuty

První Kosmín přišel na svět hned pár týdnů po vzniku firmy v roce 1992. Pro mastičku na opary v malém bílém kelímku jsme hledali název. A pak nás napadlo použít originální název z předválečného výrobku dr. Rukavičky st. Tehdy byl Kosmín, léčivý kosmetický přípravek, určen na léčbu trošku jiných problémů. Název se nám ale velice líbil a to jsme ještě netušili, že v budoucnu dá název celé produktové řadě.

kosmín kosmín

Kosmín a jeho historie

V počátku byla (tehdy ještě československá) legislativa mírnější a na výrobku mohlo být napsáno “KOSMÍN mast na opary”. Z bílého kelímku s vrchní samolepkou jsme jej pak začali dávat do malé bílé tubičky s výraznou červenou grafikou.

Tato mastička si u zákazníků získala velice rychle oblibu, zejména pro svou účinnost. Při včasné aplikaci dokázala (a stále dokáže) zastavit rozvinutí oparu a urychluje jeho hojení. Dodnes mnozí žádají v lékárnách či zdravých výživách ten “červený Kosmín”. Setkali jsme se ale také i s originálními názvy – Kosmík, Kosmínek, Kosmínová mast.

A tak šel čas….

S nastupující zpřísňující se legislativou tento Kosmín prošel snad největším množství změn v doplňkovém názvu. Poté, co jsme nemohli psát do hlavního názvu, že je to mast na opary, tak na tubě bylo postupně napsáno: 

– regenerační mast na rty – používá se NA opary, podporuje hojení i v pokročilých stádiích postižení

– regenerační mast na rty  – k regeneraci rtů PŘI oparech

– regenerační mast na rty – k regeneraci rtů PO oparech

– regenerační mast na rty – na popraskané rty a koutky

Slovo opar a hojení muselo zcela vymizet. Současná legislativa toto neumožňuje. Kosmetika nemůže léčit. Naštěstí spousta zákazníků ví, že Kosmín v tomto složení takto funguje.

kosmínkosmín

K červenému Kosmínu dalších sedm barevných sourozenců

V roce 2005 naše vývojářka vyvinula dalších sedm druhů Kosmínů. Tubičky prošly grafickou proměnou. Každý druh Kosmínu byl na jiný problém a měl svou (dnes již tak typickou, a proto lehce identifikovatelnou) barvu. Ta Kosmínům zůstala, i když do dnešní doby prošli několika dalšími grafickým změnami, včetně změn názvů – opět kvůli legislativě.

Začali jsme je všeyhny prodávat pod produktovou řadou KOSMÍN. Na značku Kosmín máme i ochrannou známku. Kosmíny jste v lékárnách mohli najít vystavené v papírové barketě (stojanu) a mohli jste si dokonce s nimi zasoutěžit o zájezdy k moři. V roce 2011 jste je možné zahlédli v televizní reklamě – ke každému nákupu kapek Olynth vzorek Kosmínu na rty zdarma.

kosmín   kosmín

Ne vždy je změna směrem k lepšímu

Před pár lety jsme, ve snaze ještě více se přiblížit přírodě a přírodnímu složení, zkusili změnit vazelínový základ některých druhů, vč. právě našeho Kosmínu na rty. A ukázalo se, že v jiném základu “červený” Kosmín NEFUNGUJE. Prostě kombinace vazelíny a kafru (a dalších hojivých složek jako např. heřmánek) je nenahraditelná. Proto jsem se vrátili k původnímu – léty osvědčenému – složení.

kosmín bodnutí hmyzem kosmín

A který Kosmín je ten váš oblíbený? Napište nám.