Na začátku všeho byla poctivá mast…

délka čtení: 3 minuty

Úplně prvními výrobky, které firma Aromatica začala po svém vzniku v roce 1992 vyrábět, byly tradiční sádlové masti. A jsou u našich zákazníků oblíbené dodnes. Jejich recepturu jsme ani po letech nezměnili, protože víme, že v jednoduchosti je síla. A co funguje, není nutné měnit. 

Historie sádlových mastí

Masti jsou jedny z nejstarších aplikačních forem, vznikaly už v pravěku. Tuk zvířat se zpracovával s různými přísadami (např. bylinami) do rituálních, kosmetických a léčivých mazání.

Ve starověku dostaly masti a jim podobné přípravky své farmaceutické označení unguenta. Základem tehdejších mastí byly rozmanité tuky, jako např. vepřové sádlo, které se stále používá, hovězí sádlo, husí, psí nebo medvědí. Výborným způsobem uchování účinků bylin v masti je právě proces jejich macerace.

Používáme jen ty nejlepší suroviny

My v Aromatice používáme od samého začátku kvalitní škvařené vnitřní vepřové sádlo. Sádlo je svým složením totiž velmi podobné mazu lidské pokožky, dobře se vstřebává a není dráždivé.

Masti vyrábíme tradičním a léty osvědčeným způsobem, tak, jak je před desítkami až stovkami let připravovaly babky kořenářky.

masti masti masti

Takto popisovala výrobu prvních mastí hlavní „bylinkářka“ firmy, paní Zdeňka Krajíčková. „Ve smaltovaném hrnci se opatrně rozpustilo sádlo, do něj se přidaly byliny (měsíček lékařský nebo kostival) a za občasného míchání se nechaly macerovat. Sádlo se nesmělo vařit, pouze prohřívat, aby se účinné látky lépe uvolňovaly. Po maceraci následovalo cezení přes kuchyňské cedníky a filtrování plachetkou, ve které se vylouhované byliny nakonec vyždímaly. Do rozpuštěného sádla s vymacerovanou bylinou se přidal včelí vosk, vitamín E a esenciální oleje. Po dokonalém promíchání všech přísad se tato tekutá mast odebrala do smaltované mísy na těsto, ve které se ve vodní lázni ručně vymíchala až do žádoucí konzistence. Tím byla mast hotová a mohla se ručně rozlévat do připravených dóz. Mast zůstala do druhého dne otevřená, aby její obsah zatuhnul a druhý den se kelímek ručně zavíral. V roce 1992 to byl malý plastový kelímek, který se polepoval černobílou etiketou s logem a názvem výrobku.“

O masti byl na trhu velký zájem a tento ruční postup výroby mastí začal byl nedostačující. Proto se v roce 1993 do výroby kosmetiky pořídil duplikátorový hrnec, který výrobu trošku ulehčil. V nerezovém dvouplášťovém hrnci se mohlo vyrobit až 10 kg mastí. A aby se celý proces urychlil, cezení přes cedníky a filtrování bylo totiž velmi zdlouhavé a náročné, přišla paní Zdeňka s “vychytávkou”. Bylinky se nasypaly do pytlíků ušitých z punčoch a v těch se v sádle macerovaly. Pytlík s bylinami se pak jednoduše vytáhl a mast se už nemusela pracně cedit. “Punčochové” pytlíky se používají dodnes.

V té době se masti plnily stále ručně do nových kelímků barvy břízy a polepovaly modrobílou etiketou. Pamatujete si je? 

masti masti masti

A jak to děláme dnes? Trochu automaticky, ale stále s láskou…

Až po přestěhování do Šlapanic došlo k další modernizaci výroby. Postup je stále stejný, jen se sádlo rozpouští ve velkém duplikátorovém kotli. Vejde se do něj až 105 kg sádla. Samotný proces rozpouštění sádla, udržování potřebné teploty a míchání masti je automatizovaný.

K plnění mastí do kónických dvouplášťových kelímků se používá poloautomatická plnička. Naplněné kelímky se ještě stále ručně zavírají barevnými vršky.

Naše tradiční masti měsíčková, kostivalová a heřmánková jsou stálicemi na české trhu. Jsou pro vás vyráběny s láskou, z části ručně. Jako by vám je vyrobila vaše babička.

měsíšek masti masti