Babské rady, které zatočí s nachlazením. Znáte je všechny?

Podzim je v plném proudu a s ním i bohužel sychravé počasí, který mnoho lidí odstoná. Jak si pomoci od neustálé rýmy a nachlazení? Než se vydáte do obchodu, zastavte se a zkuste se porozhlédnout, co máte doma. Možná vás překvapí, jaké účinky má obyčejný česnek, cibule nebo jablečný ocet. Vybrali a otestovali jsme pro vás ty nejosvědčenější babské rady, které vám pomohou s kdejakým problémem.

Česnek

Pokud by naše babičky musely vytvořit žebříček s nejúčinnějšími pomocníky, česnek by se umístil na nejvyšších příčkách. Má celou řadu pozitivních účinků – česnek je skvělý detoxikátor, pomáhá posilovat imunitní systém a má silné antibakteriální, protiplísňové a antivirové účinky. Je tedy vhodné jej užívat i v rámci prevence a při prvních příznacích nejrůznějších onemocnění. Díky vysokému obsahu alicinu (silné přírodní antibiotikum) dokáže zatočit s kdejakou nemocí. A jak jej konzumovat? Stačí oloupat a celý stroužek spolknout. Nemusíte nic kousat ani česnek jinak tepelně upravovat. Jen pozor, při větší konzumaci může taky vyvolat žlučníkový záchvat. Opět tedy platí, abychom se drželi oblíbeného rčení našich babiček – nic se nemá přehánět.

Věděli jste, že česnek nemusíte používat jen vnitřně? Hodí se také k vnitřnímu užití. Dokáže pomoci s bradavicemi, s oparem a také s kožní plísní. Českem rozmačkejte, přiložte na dané místo a nechte pár desítek minut působit. 

Cibule

Cibule je jedním z nejuniverzálnějších pomocníků, kterého najdeme snad ve všech domácnostech. Má dezinfekční účinky, navíc odhleňuje a skvěle si dokáže poradit s kašlem a příprava domácího lektvaru není vůbec složitá. Vyzkoušejte třeba cibulovou šťávu, kterou nepohrdnou ani ti nejmenší. V kombinaci s medem chuť cibule téměř zanikne a tuto šťávu můžete využít třeba do čajů. Jak na to? Cibuli nakrájejte na co nejmenší plátky a smíchejte společně s medem. Nechte asi den odležet a poté sceďte. Vznikne slaďoučká tekutina, kterou podávejte po lžičkách.

Slivovice

Oblíbená rada našich tatínků zní: „Panák slivovice vypálí každého červa”. Jakmile si na tuto radu vzpomenete, zkuste si do panáka přimíchat lžičku medu a šťávu z půlky citronu. Tento postup doporučujeme praktikovat 1x denně a to ve večerních hodinách před spánkem. Zalezte si do postele a sami uvidíte, kolik pyžam za noc propotíte. Důležité je si uvědomit, že alkohol ve větším množství imunitě spíše škodí a tento postup by neměl vyústit v každodenní rituál. 

Slivovici nemusíte používat jen vnitřně. Skvěle se hodí také na obklady při bolestech zubů. Obklad doporučujeme nechat působit přes noc a chybu rozhodně neuděláte, pokud k obladu přidáte i bylinky tlumící bolest – například heřmánek, mátu nebo meduňku. Slivovicový obklad skvěle poslouží také v případě, že vás bolí klouby.

Jablečný ocet

Určitě už jste zaznamenali všechny ty superlativy, které se o jablečném octu vypráví. Zatočí s lupy, využít jej můžete i při úklidu domácnosti, posiluje vlasy a poradí si se začínající chřipkou. Všestranný pomocník, který by tedy neměl rozhodně chybět i ve vaší domácnosti. Jak pomáhá s nachlazením? Stěžejní část úspěchu spočívá v tom, že nachlazení podchytíte hned v začátku. Jakmile cítíte, že na vás něco leze, neberte tuto informaci na lehkou váhu. Nachystejte si sklenici vody s jednou lžící jablečného octa a hurá do postele. Jablečný ocet obsahuje vitaminy A, B1, B2, B6, C, kyselinu octovou, jablečnou, mléčnou a citronovou, které dokáží pomoci s bojem proti rýmě a nachlazené.

Upozornění: domácí léčba je vhodná pouze v případě, že se jedná o jinak zdravého jedince. Jakmile ucítíte, že se váš stav zhoršuje, babské rady jdou stranou a vyhledejte lékařskou pomoc.