Co je antibiotická rezistence? A jak jí předejít?

Téměř 100 let nám vynález Alexandra Fleminga zachraňuje lidské životy. I přes to však antibiotika přestávají fungovat díky našemu nadužívání. Bohužel tento problém se netýká pouze jednotlivců. Je ale otázkou, kdy (a jestli) antibiotická rezistence zasáhne celou populaci. A jak je možné této situaci předejít?

Co znamená antibiotická rezistence?

Co to vlastně antibiotická rezistence je? Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o stav, kdy se bakterie stanou odolnější a antibiotika postupně ztrácejí na síle. Vědci se shodují na tom, že musíme změnit náš dosavadní přístup. Pokud se nezmění a rezistence vůči antibiotikům poroste stejným tempem, pak budou mít tyto rezistentní bakterie na svědomí více životů než například rakovina.

Samozvaný lékař

Čím to je, že jsou bakterie odolnější vůči antibiotikům? Nechceme dlouho marodit a antibiotika nám v minulosti pomohly. Proto si mnozí antibiotika berou i bez předchozí konzultace s lékařem. Podle výzkumu agentury Engage Hill a REMMARK z července 2021 si každý pátý Čech ordinuje antibiotika sám. Kašel, nachlazení a řešení kožních problémů byly uvedeny jako důvody, proč si člověk nasadil antibiotika bez toho, aby navštívil lékaře.

Antibiotika ztrácejí svou moc

Bohužel se tento problém netýká jen těch, kteří se z jakéhokoliv důvodu rozhodnou brát antibiotika na lehkou váhu. Bakterie se stávají rezistentními a my najednou máme proti sobě mnohem silnějšího soupeře, na které jsou stávající antibiotika krátká. Ministerstvo zdravotnictví dokonce spouští kampaň ohledně důležitosti antibiotik. Málokdo si totiž uvědomuje, že antibiotika jsou nenahraditelná a jak důležitou roli hrají v dnešním světě.

Jak předejít antibiotické rezistenci?

  • Vždy doberte antibiotika. Ačkoliv se po delší nemoci cítíte konečně zdravě, vždy je nutné postupovat podle instrukcí lékaře a dobrat antibiotika. Pokud přestanete brát léky v průběhu, je pravděpodobnější, že se tyto bakterie stanou odolnými vůči lékům.
  • Očkování. Pokud je to možné, naočkujte se. Očkování vás může ochránit před některými nemocemi, které se léčí antibiotiky. Mezi takové patří například tetanus a černý kašel.
  • Neberte antibiotika preventivně. Odhaduje se, že 30 % předpisů antibiotik není třeba užívat. Vždy se zeptejte svého lékaře, zda antibiotika jsou to pravé řešení. U nemocí způsobených viry (např. u běžného nachlazení, bronchitidy apod.) antibiotika nepomohou.
  • Bezpečně v nemocnici. Bakterie odolné vůči antibiotikům se běžně vyskytují v nemocnicích. Proto dbejte zvýšené pozornosti a myjte si ruce.

Mohlo by vás zajímat: BLOG: 5 přírodních antibiotik, na které jsme málem zapomněli