BLOG: O bylinkách a lidech – Běhání v zimě krok za krokem až do poklusu 

Délka čtení: 4 minuty

Chcete začít běhat, ale odrazuje vás zima, tma a nepohodlí? Mnohé tyto skutečnosti odradí a raději zůstanou v teple domova s čajem a knihou v ruce. Není to ovšem taková věda, jak se na první pohled může zdát. Stačí znát pár základních pravidel a uvidíte, že křupající sníh pod nohama, všudypřítomné bílo a mráz lehce pod nulou si nakonec u běhání budete opravdu užívat.

Chyby, kterých se dopouští i profíci

Někdo by si řekl, že na běhu nejde přece nic zkazit. Chůze a běh je nejpřirozenější pohyb, který vykonáváme dennodenně. A umí to přeci (téměř) každý, že ano. Ač se to může zdát překvapivé, běh je poměrně náročný technický sport, u kterého je nutné znát alespoň základní poučky.
Odborníci a sportovci radí: vždy si vyberte vhodnou obuv na běhání tak, že zavítáte na diagnostiku došlapu. Díky tomu zjistíte, jakým způsobem je stavěna vaše klenba nohy a zvolíte přesně takové běžecké boty, které budou padnout jako ulité.

Další velmi časté chyby je například technika běhu, nesprávné držení těla a nedostatečné dýchání. Před tím, než podniknete běh (v jakémkoliv ročním období), doporučujeme si něco o této problematice přečíst a nastudovat.

Kvalitní oblečení je základ

Jedno známé norské přísloví praví, že neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. To platí i v tomto případě. Jakmile se rozhodnete běhat v zimě, začněte s tím, že se na toto aktivitu patřičně vybavíte. Protože běhat v péřové bundě je nepohodlné a bude nám zbytečně teplo a naopak – vyběhnout jen v mikině, to také nebude fungovat. Spodní vrstva by mělo být funkční tričko, díky kterému se budete cítit v teple a zároveň odvede pot. Druhá vrstva patří roláku, následuje mikina a tenká bunda. Obecně se můžeme řídit jednoduchým pravidlem:  Když jdeme běhat, ven se oblékáme tak, jako by tam bylo o 10 stupňů více. Venku se zahřejete a sami se přesvědčíte, že méně je více.

Obecně se  doporučuje obléknout do více tenkých vrstev než do jedné tlusté. Když běžíme, nejvíce tepla ztratíme na končetinách a na hlavě. Můžeme zvolit kuklu, čelenku nebo čepici a v kombinaci s vysokými ponožkami se budeme cítit opravdu příjemně. Nezapomínejme také, že venku je mnohem dříve šero a svrchní vrstva oblečení by měla obsahovat reflexní prvky.

Rozhýbat se a až poté na mráz

Připravte tělo na výkon ještě v pohodlí domova. Protáhněte si celé tělo, lokálně prohřejte svaly Kostivalovým gelem s kaštanem a kafrem a celkově se zahřejte. Zaskákejme si na švihadle, vyběhněme si schody, udělejme si pár dřepů. Díky tomu se tělu zvýší tepová frekvence, a venku nám hned na začátku nebude taková zima.

Vydýchat a rychle do sprchy!

Jakmile tuto aktivitu ukončíte, určitě se nezdržujte a vraťte se domů. Někdo by si mohl říct: “Dneska mi to šlo, tak si zaběhnu ještě na svařák, to mě zahřeje.” Zahřívat se alkoholem opravdu není účinné řešení, po běhu už vůbec ne. Tělo vydalo velké množství energie a jakmile se náhle zastavíte, tělo má tendenci rychle prochladnout. Zamezíte tak zbytečnému nachlazení, které není způsobeno samotnou aktivitou, následným nezodpovědným chováním. Po příchodu domů se hned převlečte, vysprchujte se a poté se za váš sportovní výkon náležitě odměňte třeba v podobě proteinové tyčinky.

Regenerace je nutná i v zimě

Ať je léto, sychravý podzim, nebo mráz, některé poučení se nemění. Pokud začínáme s během, měli bychom dbát zvýšené pozornosti samotné regeneraci svalů. Jakmile “přepálíme” start, máme zaděláno na nehezké potíže. Jak již bylo napsáno, s během bychom měli začít pomalu a trpělivě. Když cítíte, že jsou svaly namožené, nevyčítejte si, že zrovna tento den nebudete cvičit. Místo toho hoďte nohy nahoru, je na čase dopřát tělu odměnu po náročném běhu. Kostivalový gel s kaštanem a mentolem vám pomůže s regenerací svalů, kloubů a vazů a zároveň příjemně chladí. Díky mentolu a eukalyptu omezuje bolestivost, uvolňuje případné napětí či zatuhnutí.

Kostivalové gely můžete používat jako masážní přípravek při bolestivých kloubech či svalech (např. šíjové svaly).  Pak záleží na tom, jestli preferujete chladící nebo hřejivý efekt. Ale pozor, pokud je v místě aplikace zánět nebo jen sklon k zánětu, pak se nesmí používat hřejivé přípravky (obecně teplo). Jinak oba gely z hlediska účinků na kloubní aparát ve vztahu k obsahu kostivalu a kaštanu stejné

O běhání, o regeneraci, o technice… I na tyto témata se budeme bavit s Radimem Kůtou z projektu Umimběhat! Připojte se k našemu IG TALKu na profilu @aromaticacz ve čtvrtek 11. 2. v 18 hodin! Budeme se na vás těšit.