BLOG: O bylinkách a lidech – Suchý únor ve znamení správné hydratace

Délka čtení: 4,5 minuty

Měsíc únor se u některých z nás nese s přívlastkem “suchý”. Po Vánocích a veselých oslavách příchodu nového roku se únor stává měsícem abstinence a také příležitostí pro to, abychom si dali do pořádku i pitný režim. Pojďme využít tento krátký měsíc a alkohol vyměňme za obyčejnou vodu a kvalitní bylinné čaje.

Štíhlejší postava, výkonnější mozek: Co se děje v našem těle bez alkoholu?

Nedotknout se celý měsíc ani kapky alkoholu? To zní jako výzva! O to jednodušeji se bude plnit, pokud víme, co se děje v našem těle. Už po prvním týdnu naše tělo zaznamená pozitivní změny. První z nich je bezesporu kvalitnější spánek. I přes to, že lidé mají pocit, že po skleničce alkoholu se lépe spí, pravda je bohužel trochu jinde. Po drinku se rychleji usne, obecně je spánek nekvalitní a člověk se ráno cítí unavený a nevyspalý.

Alkohol je poměrně kalorický
 a jeho vysazení (za předpokladu, že budete jíst téměř stejně) se pozitivně projeví na váze. Pro představu: pokud si každý večer dopřejete jednu skleničky bílého vína, která má přibližně kolem 150 kcal, tak i tato skutečnost se určitě ukáže na ručičce váhy.

Zdravý pitný režim

Určitě znáte ten ranní pocit neukojené žízně po večeru plného alkoholického opojení. Naše dehydratované tělo volá o vodu. Alkohol blokuje hormon vazopresin, což způsobuje sucho v ústech a potřebu do sebe dostat pořádné množství vody.
Každé tělo je jiné a vyžaduje jinou péči. To stejné bude platit i v případě množství vody, které by každý člověk měl vypít. Co radí odborníci? Pocit žízně není směrodatný. Jakmile cítíte, že byste se měli napít, je pozdě. V takovém případě naše tělo ztratilo kolem 1 – 2 % vody, které si žádá vrátit do těla. Takovému pocitu bychom měli předcházet. Jak tedy zjistit, kdy a kolik vody za den bychom měli za den vypít? Můžeme se řídit tímto pravidlem: 0,5 litru na každých 15 kilogramů hmotnosti. Pokud vážíte 75 kg, znamená to že: 70 : 15 = 5 → 5 x 0,5 = 2,5 litrů vody za den.

Hezky a příjemně

Měsíc bez alkoholu nemusí být ve znamení nudy a odříkání. Bavit se můžete i bez alkoholu a příjemnou změnou bude i absence bolesti hlavy po ránu. Dopředu se zkusme zamyslet nad tím, co nám dělá radost. Věřte, že i malá změna ve formě jiné (a hezčí) lahve může mít pozitivní efekt na příjem tekutin. Místo sklenky vína si můžete dopřát čaj, nealkoholické víno nebo třeba kambuchu. Rovnou si můžete udělat radost novým hrnečkem a třeba bylinným čajem pro lepší spánek a zahájit tak nový příjemný každovečerní rituál před spaním.

Stanovte si jednoduché pravidla

Díky moderním technologiím máme dnes aplikaci téměř na všechno. Pokud vlastníte chytrý telefon, stáhněte si třeba aplikaci Water Time (iOS a Android), která vám bude připomínat, že se máte napít. Jednoduše zaznamenává množství přijaté vody do těla a vy tak předejdete dehydrataci. Nebo můžete vyzkoušet trik se sklenicí vody. Stanovte si pravidlo, že kdykoliv budete sedět u stolu, budete mít u sebe plnou sklenici vody. Jakmile vodu vypijete, napustíte ji. Tím, že danou sklenici budete mít stále na očích, nebudete muset myslet na to, že byste zrovna v určitý moment měli doplnit tekutiny.
Podobné pravidlo si můžete stanovit i u snídaně. Třeba: “Každé ráno si místo kávy dopřeju velký hrnek čistícího čaje. Kofein zvyšuje vylučování vody z těla. Bylinné čaje naopak podporují správný chod metabolismu a vybírat můžete hned z mnoha variant, přesně podle toho, co vaše tělo daný den potřebuje.

Nic se nemá přehánět

To stejné platí i naopak, s příjmem vody bychom to neměli přehánět. Zde neplatí přímá úměra – čím více, tím lépe. Vysoký příjem tekutin může z dlouhodobého hlediska poškodit ledviny, srdce, nebo oběhový aparát. Pokud pijete pět až šest litrů, měli byste příjem vody omezit. Důležité je doplňovat tekutiny průběžně a nevypít denní doporučené množství najednou. Jestliže pocit žízně i tak přetrvává, neberte tento problém na lehkou váhu a poraďte se se svým lékařem.

Zajímá vás tato problematika, nebo máte konkrétní dotaz? Rádi vám je zodpovíme s Veronikou Pourovou z projektu NE HLADU. Připojte se k nám na našem INSTA TALKu  4. 2. v 18. hodin na našem Instagramu @aromaticacz.