BLOG: O bylinkách a lidech – Cvičení jógy z domova. Lék, který posílí tělo a pohladí duši

Délka čtení: 3 minuty

Neutichající mysl skáče z myšlenky na myšlenku a tělo je každým dnem línější? Karanténa ovlivnila bezesporu naše tělo i mysl a není divu, že i během této zvláštní doby propadá cvičení jógy více a více lidí. Jakpak by ne, zacvičit si a udělat něco pro sebe zvládne téměř každý z pohodlí domova. A navíc, jóga má mnoho podob. Každý si najde takový typ cvičení, který bude šitý přímo na míru tělu a mysli.

Dynamická, protahovací i empatická… To všechno může být jóga

Jakmile se řekne jóga, někdo si vybaví ženy v pokročilém věku, které zhluboka dýchají a velmi pomalými pohyby se přesouvají z jedné polohy do druhé. Pravděpodobně jste si tím pádem vybavili Hatha jógu, která je na západě obecně považována za základní formu jógy. Ano, i takto vypadá jóga. A zároveň i přesně takto vypadat nemusí. Vysoké oblibě se nyní těší typ vinyasa, která je dynamická a obrovský důraz je kladen na koordinaci dechu a pohybu. Obrovskou výhodou cvičení je fakt, že se nezaměřuje pouze na jednu část těla. Naopak bikram jógu uvítají všichni teplomilové. Jeden ze základních předpokladů pro tento typ je fakt, že se cvičí v místnosti, kde panují velmi vysoké teploty (38 až 42 °C). Nebo si chcete užít legraci a zacvičit si jógu s partnerem? To vás bude bavit acroyogaTypů jógy je nespočet, tak zkoušejme, experimentujme, dokud to nebude to “pravé ořechové”.

Tělo a duše v harmonii

Mysl, meditace, mindfulness, život v přítomném okamžiku, harmonie těla… Všechny tyto pojmy úzce souvisí s cvičením jógy. Studie dokazují, že pravidelné cvičení pomáhá bojovat se stresem, bipolárními poruchami a s jinými psychickými nemocemi.  Zároveň i díky pravidelnému cvičení jógy a praktikování meditace můžeme těmto nemocem předcházet. A u čeho začít? Nemusíte odjet do kláštera a stát se mnichem, paradoxně nám může pomoci i svět technologií. Aplikace Glo poslouží jak začátečníkům, tak pokročilým. Pokud si chcete zacvičit a neomezovat se pouze na jógu, do svého telefonu si stáhněte aplikaci Peletone nebo Alo moves, kde si z nepřeberného množství typů jógy (i jiného typu cvičení) vybere opravdu každý.

Chcete se o světě jógy a meditace dozvědět více?
 Doporučujeme dokumentární pořad Headspace na Netflixu nebo také film Awake, který polemizuje o tom, jakým způsobem člověka může ovlivnit jóga, věda i náboženství.

Nejlepší čas, kdy začít s cvičením? Teď!

Doslova. Celý svět přechází do on-line prostředí a začít s jógou nikdy nebylo jednodušší. Stačí karimatka, příjemné oblečení, klidné zákoutí a s trochou motivace máte napůl vyhráno. Vybírat si můžete z nepřeberného množství videí a instruktorů. Téměř ze dne na den si ve svém obývacím pokoji můžete zacvičit s jogíny z celého světa. Pokud si chcete být jisti, že dané pozice provádíte správně, doporučujeme se domluvit s lektorem na one-to-one lekci, kde vám popíše ty nejdůležitější základy a zároveň vás upozorní na chyby, kterých se můžeme jednoduše dopustit.

Začínáme: Jednoduché pravidlo pěti

Co se týká cvičení jógy, neexistuje žádné minimum, maximum ani doporučená doba, jak dlouho by se tato aktivita měla provozovat. Světoznámá lektorka jógy Jassamyn Stanley doporučuje se pro začátek řídit pravidlem “pěti”. Člověk může začít s krátkým pěti minutovým videem, na začátku si zkusit pouze pět jógových pozic, nebo se “pouze” pětkrát vědomě nadechnout. Díky tomu zamezíme pocitu, ve kterém nevíme, co dřív a v nepřeberném množství pozic a názvů se můžeme lehce ztratit. A jedno pravidlo pěti jsme pro vás přidali i my. Je důležité se sebe i tělo odměnit a po cvičení si dopřejte pěti minutovou masáž. Pomocníkem může být například Arnikový gel, který svaly regeneruje a bylinné extrakty zklidní tělo i mysl. Samozřejmě, že masáž můžete prodlužovat jak se vám zlíbí.

INSTA TALK 25. února v 17:40

Pro tentokrát se ve čtvrtek 25. února při INSTA TALKu potkáme na profilu @aromaticacz už v 17:40. A pozor, nebudeme si jen povídat. Rovnou si s Lucii Podluckou z LuckyYoga8 dáme hodinovou lekci jógy. Nachystejte si tedy své podložky a nezapomeňte se přidat. Večerní jóga před spaním, to zní totiž naprosto fantasticky.