BLOG: O bylinkách a lidech – Co (ne)dělat před usínáním?

Délka čtení: 4 minuty 

O tom, co dělat a nedělat před ulehnutím do postele existuje mnoho “zaručených” návodů – jak rychleji usnout, čemu se vyvarovat a co je naopak důležité pro kvalitní regeneraci těla i mysli. Výzkumy na téma spánek stále více poukazují na fakt, že bychom jej neměli zanedbávat. Stejně tak, jak provádíme osobní hygienu před tím než jdeme spát, měli bychom věnovat pozornost i hygieně spánkové.

Modré světlo není náš kamarád 

Moderní doba nám umožnila nespočet vymožeností i vychytávek. V kontextu spánku nám mobilní telefony, displeje a žárovky spíše škodí. Jakmile se připravujeme ke spánku, naše tělo přirozeně začne produkovat hormon melotonin (hormon tmy), který nám pomáhá usnout. Jakmile ale sledujeme před spaním film nebo koukáme do telefonu, tělo nedostane signál ve formě: “Už je tma, půjdeme spát” a hormon se produkuje v mnohem menší míře. To má za příčinu to, že nemůžeme usnout.

Modrému světlu bychom se měli vyvarovat alespoň 90 minut před tím, než jdeme spát. Pokud opravdu potřebujeme v noci řešit maily a koukat do obrazovky, má to (ne)elegantní řešení ve formě brýlí, které blokují modré světlo. Přes den si můžete pořídit brýle, které jsou svým vzhledem velmi připomínají brýle dioptrické. V pozdních hodinách ale ani tento typ brýlí nepomůže a na řadu přichází veliké brýle s červenými skly, které 100% ochrání vaše oči. Druhou variantou je instalace rozšíření do počítače či smartphonu, které částečně modré vlny dokáže blokovat. 

Spát s huňatou peřinou nebo pod otevřeným oknem?

Každý určitě bude mít svou preferenci, ovšem v tomto případě pouze jedna je ta “zdravější a odborníky doporučovaná”. Ke zklamání (nebo k radosti?) se jedná o tu druhou, studenější variantu. Jakmile usneme, tělo se přirozeně ochladí a spustí se procesy regenerace a začnou se vylučovat hormony (například “omlazovací hormon kortizol). Pakliže je v místnosti vysoká teplota, tyto pozitivní účinky mohou být zpomaleny a narušeny. A kdo by se dobrovolně ochudil o proces omlazení zdarma?

S jednou skleničkou vína se usíná lépe? 

Bohužel, jedná se o velmi rozšířený mýtus, který se traduje z generace na generace. Ačkoliv se nám může zdát, že po alkoholu se nám usíná mnohem rychleji a spánek je kvalitní, nepodléhejme tomu pocitu. Alkohol narušuje jednotlivé spánkové cykly, které se během noci opakují. Nikotin i alkohol nejvíce nabourávají REM fázi – tu část spánku, ve které se nám zdají sny a tělo se regeneruje. Jakmile je fáze REM narušována pravidelně, může to mít negativní dopad na proces učení a obecně na naši paměť. Jestliže vlastníte chytré hodinky, zkuste si porovnat kvalitu spánku po pár skleničkách a naopak bez kapky alkoholu. Nebo jej jednoduše vyměňte za uklidňující čaj a pár kapek bylinné tinkury Dobrý spánek. I lajk nepochybně uvidí změny.

Cvičení a strava

Zacvičit si, navečeřet se, doplnit energii a jít spát? K tomu, aby se jídlo strávilo, naše tělo potřebuje vynaložit poměrně mnoho energie. Obecně lze říci, že poslední jídlo před spaním by mělo být zkonzumováno 2 až 3 hodiny před tím, než se vydáme ulehnout do postele. Zároveň je vhodné se večer vyvarovat cukru včetně ovoce. Jedná se o zdroj energie, které tělo v této chvíli už nepotřebuje, naopak.

Co vás ale možná překvapí jsou výsledky nových studií, které se zaměřovaly na nejvhodnější dobu pro cvičení. Ačkoliv by byl člověk přesvědčený, že cvičit před spaním je nezdravé, tyto studie toto tvrzení částečně vyvrací. “Může to být skvělý čas k pálení kalorií, ale poté může být obtížnější usnout. Ne pro všechny, ale pro řadu lidí ano,” varuje lékař.