Spánek, základ spokojeného života

Délka čtení: 5 minut 

“Hlavně se na to dobře vyspi.” Všichni víme, jak (ne)kvalitní spánek dokáže ovlivnit následující den, výkon i náladu. A co teprve se děje s naším tělem, když pracujeme na směny, spánkový hormon melatonin naše tělo již neprodukuje a každé ulehnutí do postele je zatíženo stresem? Proč si ze spánku neuděláme prioritu a raději sedíme každý den do půlnoci za obrazovkou počítače nebo koukáme na televizi? A kde jsou ty časy, kdy spaní po obědě bylo za trest? Spánek byl, je a bude adaptér pro dobíjení našich vlastních baterek, tak se o to dobrovolně neochuzujme. 

Proč spíme?

“Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací.”

Tímto nepříjemným konstatováním začíná kniha Matthewa Walkera, jenž se výzkumu spánku věnuje více než dvacet let. Hned na úvodu zjišťujeme, proč je spánek ještě důležitější než jsme si doposud mysleli. Pokud spíme méně než 8 hodin, máme dvojnásobně vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny, cukrovky a Alzheimerovy choroby.

Vlk, lev, nebo sova?

Když byla tma, šlo se na kutě. Nová doba, jiné vymoženosti, které nás paradoxně od spánku vyrušují a přemluvit se do postele je občas složitější úkol, než se může zdát. Co udělat pro to, abychom se do postele nemuseli “přemlouvat” a jak si vytvořit režim, který nám bude dlouhodobě vyhovovat? Hned na začátku musíme zdůraznit, že neexistuje doporučená doba, v kolik hodin spát a v kolik hodin vstávat. Člověk je od přírody nastaven určitým způsobem – existuje několik chronotypů (vnitřní nastavení člověka), kde máme “zakódováno”, kdy dosahujeme jsme nejvíce produktivnity a kdy naopak naše tělo potřebuje vypnout. Každý člověk má chronotyp jiný, a proto si některé páry nedokážou zkoordinovat režim tak, aby to vyhovovalo oběma. Skřivany a sovy určitě znáte, ale jaké vlastnosti z hlediska spánkových návyků má například delfín, medvěd, lev a nebo vlk? Doporučujeme si o jednotlivých charakteristikách přečíst více a třeba se konečně najdete. Jakmile zjistíte, který chronotyp je vám nejblíže, můžete si naplánovat den co nejefektivněji vzhledem k dennímu a nočnímu rytmu daného typu.

Nastavit si režim

Jít spát v deset hodin, vstávat v šest, před spaním si zameditovat a jít rovnou na kutě? Bohužel tak jednoduché to není. Pokud jste kreativní nejvíce v noci, nebraňte se tomu, byť jde společnost naproti spíše ranním ptáčatům a kdokoliv za touto normou je považován za nepřizpůsobivého lenocha. Režim, který si nastavíte, by měl být šitý přímo vám na míru. Důležitá je pravidelnost. Jestliže se rozhodnete chodit spát o půlnoci a vstávat v osm hodin, je to na vás. Tělo potřebuje režim a uvidíte, že časem budete vstávat i o víkendech ve stejnou hodinu aniž by k tomu byl potřeba budík. Před spaním je dobré si vytvořit rituály. Zahodit telefon, vyvarovat se modrému světlu, snížit teplotu v místnosti, to jsou univerzální rady, které bezesporu vedou ke kvalitnějšímu spánku. Před spaním se nedoporučuje konzumovat velké porce, aby tělo nemuselo brát velké množství energie na trávení, ale teplý bylinkový čaj nebo přímo  tinktura Dobrý spánek obsahující komplex bylin, které navodí pohodu a zklidní mysl. Tinktura přispívá k duševnímu zdraví v období stresu, příznivě ovlivňuje emoční rovnováhu – podporuje pozitivní náladu, pohodu. Třezalka přispívá k potlačení poruch spánku. Meduňka a kozlík pak příznivě ovlivňují kognitivní funkce a přispívají k normální funkci oběhového systému.

Je vhodné si přes den zdřímnout?

Šlofík, dát si dvacet, siesta. Ať už tomu říkáme jakkoliv, nové studie dokazují, že dát si po obědě krátkou pauzu v podobě 20 minutového spánku má mnoho pozitivních účinků.

Bohužel v České republice odpolední siesta je spíše raritou, naopak v jižanských zemích se takovému rytmu dne přizpůsobili pracovní chod měst a vesnic. Biohackeři doporučují si vyhradit každý den po obědě alespoň 40 minut (cca 15 minut pro usínání, dalších 20 na samotný spánek), ve kterých tělo čerpá energii, uleví si od stresu a vykompenzuje si probdělou noc. Člověk tak bude mít chuť se pustit do úkolů, které celé dopoledne odsouval. Nejen že díky nappingu instantně zlepšíte (nejen) své pracovní výsledky, ale i z dlouhodobého hlediska to přinese také své ovoce. Studie dokazují, že lidé, kteří si alespoň 2x do týdne dopřejí odpolední spánek, jsou méně náchylní ke kardiovaskulárním problémům.