BLOG: O bylinkách a lidech – Jak podpořit správné trávení

Délka čtení: 2,5 minuty

Problémy se zažíváním dokážou nejednoho potrápit a zpříjemnit den. A sedavé zaměstnání, strava bohatá na nenasycené tuky, stres a nedostatečný příjem tekutin trávicímu traktu moc nepřidá.

Kvalita, čerstvost, pilíře dobrého trávení

Není divu, že náš zažívací trakt je podrážděný a náladový po víkendu, kdy jsme zkonzumovali nepřeberné množství brambůrek, k obědu jsme si dali smažený sýr a večeře se neobešla bez uzenin, párků a piva. To, co do našeho těla dáváme, se nám vrátí, ať v podobě fungujícího zdravého trávicího systému nebo právě naopak. Jak se říká, ve zdravém těle, zdravý duch. Nezpracované, prvotní suroviny by měly hrát v našem jídelníčku významnou roli. Určitě nic nepokazíme, pokud do stravy zařadíme více ryb, libového masa, zeleniny, ovoce, vlákniny a celozrnných potravin.

Zásoba kysaného zelí do každé domácnosti

Kysané zelí (a jiné fermentované výrobky) obsahují probiotika a vitamíny. Podomácku vyrobené kysané zelí obsahuje velké množství vitamínu C, a hlavně bakterie mléčného kvašení. Pokud vám kysané zelí nechutná, existuje mnoho alternativ. Na vzestupu je stále častěji skloňované kimchi (korejský pikantní křupavý salát), nebo kvašáky (kvašené okurky). Obecně lze říci, že fermentace blahodárně působí na naši střevní mikroflóru. Jestliže naopak preferujete mléčné výrobky (kefír, acidofilní mléko a jogurty) zařaďte tyto potraviny do svého jídelníčku.

Co si představit pod pojmem superpotraviny?

Pojem superpotravina se skloňuje téměř v každé reklamě na hubnutí, a proto je nutné hned na začátku dodat, že superpotravina může být téměř jakákoliv surovina a tento pojem může být často zneužit. Je pravda, že superpotravina je pořád “jen potravina”, která má vyšší obsah vitamínů a minerálů, které prospívají našemu zdraví. Tím, že zařadíte superpotraviny do svého jídelníčku rozhodně nic nezkazíte. A o jaké suroviny se jedná? Brusinky, borůvky, ořechy, lněné semínko, chia semínka, goji, ale také mnoho bylinek jako je například heřmánek či máta. Tyto bylinky mimo jiné obsahuje bylinná tinktura na Dobré trávení, jejíž hlavním úkolem je podpořit normální činnost trávicí soustavy a probudit chuť k jídlu.

Vláknina = spokojené střeva

Vláknina, vláknina a ještě jednou pořádná dávka vlákniny. Má mnoho pozitivních účinků – zrychluje střevní pasáž, jedná se o prevenci proti zácpě, “krmí” bakterie, které jsou prospěšné pro naše střeva a studie také dokazují, že díky dostatečné konzumaci vlákniny můžeme předcházet vzniku zánětlivých onemocnění střeva. Jak zakomponovat více vlákniny do našeho jídelníčku? Sáhněme po celozrnných produktech, například po quinoe, kuskusu, ovesných vločkách, ale také ořechy, luštěniny i jablka obsahují vysoké množství vlákniny. U celozrnného pečiva je nutné si dát pozor, zdali je opravdu celozrnné nebo se jedná o marketingový tah řetězců a dané pečivo je pouze “dobarvené”.