BLOG: O bylinkách a lidech – Cyklistika v plném proudu: Jak se připravit na nezapomenutelný cyklovýlet s celou rodinou

Délka čtení: 3 minuty 

 „Tak kam letos pojedeme na dovolenou, co třeba na kola?” zeptá, se otec. A tak celá rodina jede na cyklistickou dovolenou. Pětileté dítě, adolescent, auta se vezou na zahrádce a jede se. Zní to idilicky, ale taková dovolená se může velmi jednoduše zkomplikovat. Jak se psychicky připravit na aktivní dovolenou plnou převýšení a horských kol?

Mějme plán

Jízda na kole by měla především bavit všechny členy rodiny. Jeden miluje cyklistiku a na kole bez problému ujede 80 km, druhý se raději kochá okolní přírodou a třetí dítě by nejraději objevovalo hrady a zámky v nejbližším okolí? Potřeby všech by měly být zohledněny tak, aby se z cyklovýletu nestalo jen nutné zlo k tomu, aby rodina byla pohromadě. Vždy si naplánujte takovou trasu, která bude mít od všeho něco. K plánování už dnes není žádná věda, stačí si stáhnout například aplikaci Na kole i pěšky, ve které naplánujete cyklovýlet během pár minut. Zastavte se na koupání, navštivte zajímavý hrad, ochutnejte místní zmrzlinu. Pro ty náročnější cyklisty můžete vymyslet i obkliku a dát si závod. Uvidíte, že výlet u kterého se nebude sedět jen na kole, časem nadchne celou rodinu a společná dovolená bude příští rok zase trochu lepší a domyšlenější.

Dobrá nálada s sebou

Zní to jako klišé, ale zrovna na výletech na kole je dobrá nálada alfou a omegou. Jakmile jeden z členů výpravy bude mít špatnou náladu, dokáže zničit celý výlet. Přeci jen, cyklistika nemusí být pro každého a je důležité nepřecenit možnosti jednotlivých členů výpravy. Připravme si svačinku, dostatek pití a pokud vyrazíme na tento výlet s dětmi, mysleme i na nějakou motivaci. Co třeba odměnit ty nejmenší na konci čokoládovou medailí za snahu?  

Bezpečnost na prvním místě

Seřízené kolo, helma a správně zvolené oblečení tak, abychom na cestě byli dostatečně vidět. I jízda na kole má své pravidla a zákonitosti, se kterými bychom se měli seznámit ještě před tím, než vyjedeme. Tak si je raději zopakujme: při jízdě na kole se vždy držíme v pravo, řadíme se za sebou a snažíme se předvídat chování ostatních řidičů. Obzvláště velký pozor bychom měli dávat během jízdy kolem zaparkovaných vozidel. Může se stát, že řidič se nepodívá do zpětného zrcátka, otevře dveře a problém je na světě. Mrtvý úhel je velmi častá příčina nehod – řidič se zpětném zrcátku nevidí cyklistu, a proto nikdy nepředjíždějme ani jinak nemánevrujme za autem, které signalizuje odbočku doleva. 

Hlavně předejít nataženému svalu

Zima byla dlouhá, člověk se těší na kolo, tak proč se pořádně neprojet? Padesát kilometrů, skvělý pocit, že nás fyzička neopustila a týden bolavá záda i kolena. Důležité je, jak se říká, nepřepálit začátek. První vyjížďka by měla být spíše okružní spanilá jízda, nikoliv tour de France na čas a na kilometry. Výsledky se dostaví časem a s pořádnou dávkou trpělivosti. A kdyby přeci jen bolely svaly po náročnější trase, ve výbavě by rozhodně neměl chybět chladivý gel. Náš osvěžující chladivý bylinný gel s extrakty z kostivalu a kaštanu uvolní namožené tělo po nejen po sportovní námaze. Rychle se vstřebává a namožené místo lehce chladí ještě několik hodin poté. Přečtěte si nejen o chladivém, ale i hřejivém či arnikovém gelu víc a vyberte si, který vám vyhovuje nejvíc.