BLOG: O bylinkách a lidech – Léto, klimatizace a bolest (v) krku aneb jak předejít nemoci z klimatizace

Délka čtení 3 minuty

Teploty se za oknem šplhají neúprostně nad snesitelnou teplotu a klimatizace jede na plné obrátky. Ačkoliv si mnozí nedovedou představit léto bez tohoto vynálezu 20. století a vypadá to, že benefity vyhrávají na plné čáře, na některé z nás neustálé chlazení bytu, auta či kanceláře ovšem působí i negativně. Bolest s krku, suchá pokožka nebo zablokovaný krk jsou velmi časté problémy, které v důsledku klimatizace vznikají. Jak takovým problémům předejít a konečně si letošní léto užít bez těchto komplikací?

Vyhýbejme se teplotním šokům

Dojít z třiceti stupňů do příjemně vychlazené místnosti, kde panuje krásných 21 °C, je v dané situaci velmi příjemné, ale pro naše tělo nikoliv. S klimatizací bychom se měli držet jednoho zásadního pravidla – teplotní rozdíl v interiéru a exteriéru by neměl překročit více jak 6 °C. Toto bychom měli mít na paměti kdykoliv a kdekoliv. Když zapínáme klimatizaci v autě, doma, ale také v pracovním prostředí, kde se velmi často teploty pohybují kolem 20 stupňů. Jakmile ucítíme, že už je pozdě a začíná nás škrábat v krku, na řadu přichází Arobubin. Bylinná tinkura tvořená z jedenácti druhů bylin, která zatočí i s podrážděných krkem z klimatizace. Samotné balení obsahuje i aplikátor, díky čemuž můžeme přesně na mandle, které klimatizace zasahuje nejčastěji. 

Pijeme dostatečně?

Velmi často se stává, že v důsledku klimatizovaného prostředí jednoduše nemáme chuť pít, což je samozřejmě chyba. Především během letních dnů bychom měli klást ještě vyšší důraz na pitný režim aby nedocházelo k dehydrataci organismu. Vyjít z kanceláře do obrovského tepla a v kombinaci s nízkým příjmem tekutin, může mít tato banalita fatální vliv na naše zdraví. Vždy si připravme sklenici s vodou, kterou budeme mít na očích. Jakmile náš mozek vysílá signál, že chce vodu, už je pozdě.

Údržba klimatizace na prvním místě

Viry, bakterie a filtr v klimatizaci jsou nerozlučná trojka. Pokud se o klimatizaci nebudeme pečlivě starat, ve vlastním době si vytvoříme takové malé minové pole. Studené a suché prostředí vytváří ideální prostor pro konkrétní viry a bakterie, které klimatizace šíří do vzduchu. Proto se doporučuje klimatizace profesionálně vyčistit alespoň jedenkrát za rok. Technik vymění ochranný filtr, zajistí správný chod klimatizace a parní dny budou v interiéru ještě maličko snesitelnější a bezpečnější. Totéž platí i o klimatizaci v automobilech, kde bychom údržbu rozhodně neměli podceňovat. Nejen viry a bakterie stojí za důvodem, proč věnovat klimatizaci pozor. Nepříjemný zápach je velmi často vedlejším účinkem nesprávně udržované klimatizace.

I dehydratovaná pokožka potřebuje péči

Klimatizace pokožku vysuší, čímž zároveň zvyšuje i riziko zánětů. Častý pobyb v klimatizaci se také nedoporučuje lidem, kteří trpí na ekzém, především z výše zmíněného důvodu.

O pleť se staráme, čistíme, hydratujeme, ale nezapomínáme na tělo? Pokud často pobýváme v klimatizovaném prostředí, nezapomínejme do naší rutiny zakomponovat také speciální péči o tělo – hydratační tělové mléko je v tomto případě must-have nebo naše šlehané bambucké másla pokožku krásně vyživí a hydratují. Pokud chceme udělat pro naši pokožku maximum, vyhýbejme se teplé horké vaně, která pleť paradoxně také dehydratuje. V letním období bychom doporučili spíše vlažné sprchy. V nesnesitelných teplotách nás také může osvěžit termální voda či minerální mlhy, které by během parných letních dnů neměly chybět v žádné kabelce.