BLOG: O bylinkách a lidech – Zázrak jménem superpotraviny

Délka čtení: 3,5 minuty

Jezte tři borůvky denně, na lačno si dejte šťávu z řapíkatého celeru, o páté je čas na čaj, který podporuje imunitní systém a o půlnoci by se měl vypít odvar z makovice, přičemž sběr makovic musel probíhat za úplňku… Ano, trochu jsme tu situaci přibarvili do velmi sytých barev, ale určitou podobu vidíme. Pojem superpotravina v nás evokuje nadšení, příslib zdraví a mládí. Jak je to doopravdy? Co znamená pojem superpotraviny? A jsou opravdu tak super?

Superhrdinové ve stravitelné formě

Nepochybně existují potraviny, které mají blahodárnější vliv na naše tělo. Na druhou stranu je nutné vnímat tento koncept stravy jako celek. Pokud se člověk dá k obědu smažený řízek a k večeři pizzu, konzumace superpotravin nebude mít na tělo téměř žádný vliv. Na každém kousku zeleniny můžeme najít pozitiva i negativa, jen u některých ty pozitiva mnohonásobně převyšují ty negativa. A tak tu máme superpotraviny! Oříšky, quinou, borůvky, bylinky, chia semínka, česnek, granátové jablíčko a mohli bychom pokračovat do nekonečna. Superpotraviny zahrnují skupinu potravin a doplňků stravy, které se vyznačují vysokým obsahem důležitých živin pro lidské tělo a to v přírodní formě. Superfoods jsou skvělým zdrojem vlákniny, vitamínů, bílkovin, antioxidantů, zároveň neobsahují chemii a žádné druhotné zpracování není třeba. Prostě přesně tak, jak to příroda vymyslela a zařídila.

Avokádo versus rajče

Superpotravina zní zajímavě, lákavě a neznámě. Je důležité si uvědomit, že superpotravina ≠ exotika. Kvalitní rajče vypěstované u vás na zahradě může mít pro naše tělo podobně blahodárné účinky jako avokádo*. S tím rozdílem, že rajče necestovalo přes půlku světa a pravděpodobně se kvůli pěstování vašeho rajčete na zahrádce nemusel vymýtit trávník. Superhrdiny v potravinách najdeme i u nás na zahradě. Semínka, klíčky, cibule, česnek, nebo vlašský ořechy. A neměli bychom zapomínat ani na bylinky, kterých máme v naší zemi opravdu požehnaně. Kopřiva, mateřídouška, rozmarýn. Všechny tyto bylinky nalezneme volně v přírodě. Vysoký obsah chlorofylu, kyseliny listové a antiseptické vlastnosti, takové poklady nám rostou občas přímo před nosem. Tak mějme oči otevřené a až narazíme na něco, co třeba vypadá jako plevel, zamysleme se, jestli se nakonec nejedná o superbylinku, která je prospěšná pro naše tělo v mnoha ohledech, za předpokladu, že víme, jakým způsobem s bylinkou pracovat. 

Zažívání a superpotraviny, které si nerozumí

Některé potraviny výborně účinkují na problém A, ale zároveň někomu můžou způsobit problém B. To je například velmi častý problém luštěnin. Pokud člověk je člověk nekonzumuje často, mohou způsobovat nepříjemný pocit nafouknutí a plynatosti. Podobné nepříjemné potíže dokáže způsobit i květák či brokolice. Není to ovšem jen výsada zeleniny. Pro někoho může být překvapením, že mezi tyto potraviny řadíme i například švestky a hroznové víno nebo kynuté potraviny. Naopak velmi dobrý vliv na trávení a plynatost má například heřmánek, fenykl, máta nebo naše tinktura na Dobré trávení, které podporuje fungování střev. Tinktura na Dobré trávení zároveň uvolňuje nadýmání a přispívá k harmonickému chodu našeho trávícího traktu.