Jak si pomoci od bolestivé menstruace nejen bylinkami

Existuje něco, co nám muži rozhodně nezávidí? Určitě se bude jednat o “naše dny”, které některé z nás prožívá velmi intenzivně. Někdo sáhne po zázračné pilulce, jiná tyto dny přetrpí, ale daly bychom cokoliv, abychom vypadaly alespoň z poloviny jako holky z reklamy na menstruační vložky. Naštěstí existuje pár osvědčených způsobů, jak si přečkat menstruační dny maličko snesitelněji.

Zázračná moc bylinek

Než sáhneme po chemii a růžových pilulkách, dejme prostor tomu, co nám nabízí příroda. A že toho není rozhodně málo! Bylinky dokáží pomoci s kdečím a v případě bolestivé menstruace tomu není jinak. Mezi nejúčinnější bylinky, které se s námi vydají do boje proti bolesti, patří heřmánek a mateřídouška. Heřmánek je nejlepší vyluhovat společně s medem a citronem a během našich dnů jej popíjet každý večer. Bylinky se mohou i kombinovat, ale ne každá bylinka se snese s jinou. Pokud hledáte ideální poměr bylinek a rádi si připravíte hrnek horkého čaje, doporučujeme vám náš Ženský bylinný čaj, který mimo jiné obsahuje výše zmíněný heřmánek i mateřídoušku.

Vyhraďme si čas pro sebe

Co se děje v našem těle a jak působí hormony? Během menstruační fáze je hladina estrogenu a progesteronu nízká. Přirozeně se tak více zaměřujeme na sebe. Buďme, do ničeho se nenuťmě a na menstruaci nenahlížejme jako na nutné zlo, které přežíváme jen kvůli tomu, že jsme ženou. Menstruací se naše tělo čistí a my na tuto fázi můžeme nahlížet podobně i skrze optiku psychickou. To, co nás trápilo, nechme v minulém cyklu. Zrekapitulujme si, co se stalo. Pojmenujme si, které mechanismy a vztahy jsou funkční a které nikoliv. Na svůj svět se podívejme z vyšší perspektivy a jen chvíli pozorujme a zastavme se.

Teplo, klid a meditace

Během období menstruace je pro naše tělo i mysl přirozené, že se vracíme zpátky k sobě. Pokud s meditací nemáte žádnou zkušenost, tato fáze je ideální pro začátek. Uvolníme se a během meditace se napojíme na naše tělo. Mimo jiné mnoho studií dokazuje, že meditace blahodárně působí na na naše tělo. Pokud zařadíme pravidelnou meditaci do našeho všedního dne alespoň po dobu několika týdnů, začne se měnit struktura mozku. Meditace může být doprovázena i lehkou jógou, které zmírňuje menstruační bolesti. Vyzkoušejte třeba pozici dítěte nebo pozici žáby

Po józe a meditaci na nás čeká teplá sprcha! Teplo blahodárně působí na menstruační bolesti a teplá vana, horká sprcha nebo nahřátý polštářek – to jsou osvědčené tipy, které využívaly už i naše babičky a prababičky. Tyto procedury doporučujeme doplnit o výše zmíněné bylinky. Už jen ta vůně nám alespoň zlepší náladu.

Příčina může být i fyziologická

Zkusily jste všechno možné i nemožné, navštívily jste gynekologa a období menstruace je stále nesnesitelně bolestivé? Možná je z pohledu gynekologického vše v pořádku a na vině je fyziologie. Příčinou je velmi často špatné postavení pánevního dna a její asymetrie. Kvůli tomu se zatěžuje jedna strana více, druhá méně a tato nerovnováha se promítá i do svalstva. Nastává jednostranná blokace zakončení bederních obratlů, což vede k bolestivé menstruaci, problémy s otěhotněním a dalším, závažnějším problémům. Velmi populární a efektivní řešení naštěstí nabízí například metoda Ludmily Mojžíšové, kterou provádí fyzioterapeuti. Často se tento problém řeší i cvičením a posilováním pánevního dna, které ženy pravidelně cvičí. V takovém případě doporučujeme tyto cviky nejdříve konzultovat s doktorem.

V rámci měsíce ženství jsme pro vás připravili spolu s projektem Tělo s příběhem akční nabídku produktů s 15% slevou. Stačí na konci objednávky zadat kód TELOSPRIBEHEM15.