Jak využít menstruační cyklus v náš prospěch

Matky, holky, dívky… Ženy! Jsme náladové, veselé, smutné, plné emocí nebo naopak nám chybí. Měsíc co měsíc se nám střídají nálady, mění se nám osobnost(i) a my se v sobě dokážeme jednoduše ztratit se slovy: “Já si vlastně vůbec nerozumím.” Vidíte se v tom některá? Rozhodně není důvod si nic vyčítat – hormony pracují celý měsíc, a pokud se naučíme lépe pracovat s naším tělem a naplánovat si lépe naše aktivity vzhledem k našemu cyklu, usnadníme si tím život. Nemusíme být vždy 100% produktivní, silné a energické. K tomu naše tělo nebylo stvořeno. Jak tedy lépe porozumět našemu tělo? Pojďte s námi prozkoumat téma ženství, o kterém jsme si pro vás připravili inspirativní měsíční seriál.

Poznejme se

Máte pocit, že se nepoznáváte a každý den se před vámi objevuje nová verze vás? Zkuste tuto záhadu rozklíčovat. Ač to bude vyžadovat spoustu času a pravidelnost, své ovoce to přinese. Zkuste si každý den zaznačit, jak se cítíte. Jste produktivní, unavená, veselá, naštvaná, energická…? Jaká nálada vás daný den provází? Které činnosti vám jdou jednoduše a ke kterým se musíte přemlouvat? Všechny (a další) proměnné si zapisujte alespoň po dobu dvou měsíců. Jakmile tento maraton splníte, zkuste si porovnat dané týdny. Možná budete překvapeny, jakým způsobem se vaše nálada shodovala.

PMS, menstruace, ovulace a co dál?

“Ale víš, já mám PMS.” Také jste někdy použily tuto větu? Premenstruační syndrom je v naší společnosti pojem, který všichni známe a víme, co znamená. Dokážeme se vcítit do ženy a tušíme, co v těle probíhá. Proč se nemluví i o dalších fázích, který nás provází celý měsíc? Každá fáze je jiná, každá fáze má své “pro a proti” a vždy dominuje určitá superschopnost, kterou můžeme využít v náš prospěch. V první polovině cyklu u nás převládá estrogen. Tato fáze začíná po fázi menstruační a končí ovulací. Následuje fáze luteální a menstruační, ve které přichází do popředí progesteron. 

Jak se v jednotlivých fázích lépe orientovat a jak si přizpůsobit život tak, aby byl pro nás co nejjednodušší?

Na co se soustředit v průběhu cyklu?

Fáze menstruační

Nízká energie, únava a bolesti. I tak mohou vypadat dny některých z nás. Máte pocit, že tato fáze nemůže mít žádnou světlou stránku a chcete si jen lehnout do postele sledovat oblíbené seriály a zajídat je zmrzlinou? Během menstruace se se můžeme zaměřit samy na sebe – popřemýšlet, zastavit se zaměřit se na sebereflexi. Proč? V této době se naše tělo čistí a s tím, jak odchází vajíčko, můžeme tuto fázi pojmout i jako ukončení určité fáze. Je dokázáno, že během menstruace mají ženy zvýšenou kognitivní empatii, která vede k lepší intuici. Jednoduše v tomto období se napojme samy na sebe, poslouchejme se a neklaďme na sebe vysoké nároky a cíle.

Fáze folikulární a ovulační

Po menstruaci začínáme s novým cyklem a do popředí se dostává mechanismus, kterému dominuje estragon. Také jste si všimli, že z některých žen vyřazuje jiná, krásná energie? Možná je to právě proto, že se nachází v ovulační fázi. V této době jsme energické, výkonné a zdá se, že nic pro nás není problém. Naše tělo se více zahřívá a hladina hormonů se zvedá. Proto se biohackeři shodují, že bychom tuto energii měly proměnit třeba do fyzické nebo sexuální aktivity.

Fáze Luteální

Tato fáze se nese ve znamení kreativity. V této době organizujme, malujme, choďme na výstavy. Vystavujme se co nejvíce podnětům, které v nás probudí našeho kreativního ducha. Zároveň si dokážeme všímat maličkostí, proto tuto fázi můžete využít pro dotažení projektů, které se vám kupí na stole. Typickým projevem této fáze je změna nálad. Tělo se připravuje na aktivní odpočinek (menstruaci) a do žil nám namíchal pěkný koktejl emocí!