Jak se chránit před nechtěným těhotenstvím? Velký přehled (ne)tradičních metod

Pilulky, neboli hormonální antikoncepce – v mnoha případech první druh ochrany proti otěhotnění po kterých sáhnou dospívající slečny. Hormonální antikoncepce není řešením pro všechny ženy, a tak hledají možnosti i jinde. Jaké další druhy antikoncepce jsou na trhu dostupné?

Nehormonální metody

Některá z nás chce jednoduše cítit, nechce zbytečně tělo zatěžovat hormony, jiná pilulky nemůže čistě ze zdravotního hlediska. Důvodů je nespočet a naštěstí existuje mnoho alternativ, ať už se jedná o nejvíce rozšířenou metodu ve formě prezervativu až po ty méně známé a alternativnější.

Měření bazální teploty

Menstruační cyklus se odráží i do bazální teploty, díky čemuž můžeme určit, kdy jsou naše plodné dny a neplodné dny. Sledováním bazální teploty se každá žena může velmi lehce zorientovat v cyklu svého těla. Díky pravidelnému měření se za krátkou dobu naučí odhalit změny a nesrovnalosti v menstruačním cyklu a zároveň tak vyhodnotit, kdy je možné dojít k otěhotnění. Měření může probíhat vaginálně nebo orálně a doba měření by měla přesáhnout alespoň 2 minuty. Nyní je na trhu mnoho “chytrých” bazálních teploměrů, které si můžete propojit s mobilním telefonem. Mezi ně patří například Lady Comp, ADIEL, nebo Daysy Daysy.

Tělísko

Nehormonální tělísko je spíše vhodné pro ženy vyššího věku – účinnost je od 3 až 10 let. Zavádí jej gynekolog a to stejné platí v případě i odstranění tělíska. Výhodou je vysoká spolehlivost, a pokud se rozhodnete, že chcete mít miminko, stačí tělísko odstranit a společně s ovulací začínají plodné dny.

Pesar

Jedná se o antibariérové těleso, které si žena zavádí do pochvy před pohlavním stykem. Díky tomu se zamezí průchod spermiím a nedojde tak propojení s vajíčkem. Poševní pesar se doporučuje používat společně s antikoncepčním gelem.

Hlenová metoda

Tato metoda sleduje konzistenci cervikálního hlenu, díky které žena (podobně jako u metody, kdy si měří bazální teplotu) dokáže rozpoznat, ve které fázi cyklu se nachází. Na základě hlenu rozpozná, zda se jedná o její plodné dny či nikoliv. Nutno podotknout, že tato metoda je poměrně náročná a pro hodně žen také nevhodná. Pokud žena trpí na časté výtoky z pochvy, odborníci radí volit jiné způsoby, jak předejít těhotenství.

Přerušovaný pohlavní styk

Tato metoda vyžaduje velkou disciplinovanost ze strany partnera a také není 100% zaručeno, že se neobejde bez následků. Statistiky tvrdí, že otěhotní 7-20 žen ze 100. Jak to? Spermie se v omezeném množství mohou vyskytovat i v parauretrálních žlázkách.

Hormonální metody

Hormonální antikoncepce

Pilulky, často démonizované, často vychvalované. O hormonální antikoncepci putuje na internetu mnoho nesrovnalostí a mýtů. Mechanismus účinku hormonální antikoncepce spočívá v tom, že pokud se užívají ženské hormony v podobě hormonální antikoncepce, jejich přirozená tvorba v organismu je potlačena a v těle ženy se přestanou produkovat i hormony potřebné pro dozrávání vajíčka. V dnešní době tento způsob ochrany preferuje třetina žen a dle stávajícího trendu zájem o hormonální antikoncepci klesá. 

Hormonální tělísko

Jak již název napovídá, hormonální tělísko funguje na jiném principu než to nehormonálním. Díky hormonu progestin, které tělísko uvolňuje, je zamezen spermiím postup přes děložní hrdlo, díky čemuž se spermie nespojí s vajíčkem. Jedná se o nejúčinnější antikoncepci, ve které nemůže selhat lidský faktor – jinými slovy, nemusíte na nic myslet po dobu tří let, což je průměrná životnost hormonálního tělíska.

Ať se rozmýšlíte nad jinými druhy, nerozhodujte se na základě jednoho článku. Hormonální antikoncepce může být ideální volbou pro jednu ženu, pro jinou to bude nehormonální tělísko a jiný pár se domluví na přerušované souloži i s vyšším rizikem. Neexistuje univerzální návod – každé tělo je jiné a bude reagovat různě, někdo má stálého sexuálního partnera a může si dovolit i jiné, méně tradiční metody. Ať už se rozhodnete jakkoliv, vždy svou volbu konzultujte s gynekologem s ohledem na vaše zdraví.