BLOG: O bylinkách a lidech – Plavání smutek zahání. Jak zvládnout správně techniku

Plavání, plavání – pomůže s bolestí zad, zlepší postavení těla, je dostupné téměř pro všechny věkové kategorie a mohli bychom pokračovat dál a dál, plavání je opravdu všestranný sport, za který vám vaše tělo poděkuje. Většina z nás se umí udržet nad vodní hladinou, ale málokdo zná teoretické základy a ty správné techniky. Jak tedy začít opravdu správně plavat?

Proplavme se nejen ke zdravým zádům

Rčení “Sportem k trvalé invaliditě” u plavání rozhodně neplatí. Voda a plavání se stala asi nejlepším prostředím pro sport. Tím, že zatěžujeme vodorovně celé tělo a vodní hladina nadnáší, posilujeme nejen správné držení těla a zapojujeme všechny svaly, nedochází k otřesům, které zatěžují klouby. Dochází také k lepšímu prokrvení tkání, zvyšujeme rozsah pohybového aparátu – benefitů, které přináší plavání je opravdu nespočet. Tak proč nevyrazit do bazénu ještě dříve, než nám to doporučí preventivně obvodní lékař? Ovšem ani po plavání bychom neměli podcenit svalovou únavu. Přibalte si do tašky na trénink pro jistotu arnikový gel. Uleví preventivně od bolesti svalů a příjemně je promasíruje. 

Kvalitní základ

Prsa, kraul, znak a motýlek – kdo by neznal 4 základní plavecké styly? Plavat zvládne téměř každý, ale ruku na srdce, zvládáme dobře techniku? I u plavání existuje hned několik pravidel, které bychom měli znát. Než začnete trhat rekordy, určitě doporučujeme se na prvních pár hodin domluvit se zkušeným trenérem, který vám hned na začátku pomůže vyvarovat se chybám a zlozvykům. Investovaný čas technice během začátků bude to nejužitečnější, co pro své budoucí já můžete udělat. Věřte, že progres bude rychlejší a znatelnější. Když budete mít štěstí na ochotného plavčíka, určitě vám rád sdělí, kde jsou vaše slabiny a na co se zaměřit.

  • Nebojte si ponořit hlavu

Přijdete k plaveckému bazénu a tolik hlav nahoře! Plavání s hlavou nad hladinou není plavání, spíš se udržujeme nad vodní hladinou. Hlava by měla být v prodloužení páteře a nad vodní hladinu vystupuje jen na nádech. Správná poloha hlavy nám napomáhá i k celkovému držení těla. Dále je velice důležitá, a to pro všechny plavecké styly, splývavá poloha těla, kdy ležíme na vodní hladině s propnutýma rukama nad hlavou. 

  • Dýcháme do vody

Dýchání je u plavání alfa a omega. Při plavání se především soustředíme na hluboký nádech ústy, vydechujeme do vody nosem i ústy. Neděste se, že dýchání bude ze začátku to jediné, na co se budete soustředit. Po nějaké době se správný proces dýchání zautomatizuje a vy se budete moci soustředit na další techniky.

Zamezme zbytečnému rozptýlení

Plavání mnoho lidí přirovnává k meditaci. Voda, klid, neruší nás žádné notifikace a před vámi je jen plavecká dráha. Abychom si tento moment užili na maximum, zamezme zbytečným nepříjemnostem. Pořídit si na začátek plavecké brýle je nutnost, stejně tak jako gumička v případě dlouhých vlasů. Pokud se nechcete zdržovat dlouhým fénováním vlasů, pořiďte si koupací čepici.

Ani ve vodě nepodceňujme pitný režim

Mnoho lidí během plavání podcení pitný režim. Ve vodě má člověk pocit, že se nepotí a tím, že je voda všude kolem nás, máme najednou pocit, že tělo je dostatečně obklopeno vodou, tak ji nemusí přijímat. Jak už asi tušíte, toto není v žádném případě pravda. Tělo jako u každé jiné aktivity potřebuje zvýšený příjem tekutin.