BLOG: O bylinkách a lidech – Jarní očista s pomocí bylinek a čajů 

Na téma detoxů, zázraků na počkání a hubnutí jsme se věnovali už v minulém článku, na který dnes elegatně navážeme. Je rozdíl mezi slovem detox a jarní očistou? Podle nás ano – není dogmatické, nemá přesně stanovené pravidla, více naslouchá naší intuici a tělu. Občas je potřeba se zastavit, jít do sebe, vědomě si vybírat, co do našeho těla dáváme. A takovými obecnými principy vnímáme i jarní očistu. Jdete do toho s námi?

Není to žádná věda

S přicházejícím jarem se probouzíme, kveteme a sem tam potřebujeme i více vláhy k tomu, abychom mohli vytvořit prostor pro úrodnou půdu, na který celý rok budeme stavět a růst. A kde takovou půdu vzít, když si v sobě neseme negativní emoce, nedořešené záležitosti? S tím nám může pomoci (pro někoho až rituální) jarní očista doprovázena bylinkami. Na naší cestě nám může pomoci Ořešák královský, který aktivně působí na trávicí trakt a v kombinaci s lymfatickým čajem dokáže dělat divy. Musíme dodržovat jednu hlavní zásadu – nepodcenit pitný režim. Tělo se pročistí a my potřebujeme, aby se toxiny z těla vyplavily ven. Ale pozor, pokud člověk celý život žije nezdravě a ze dne na den se rozhodne pro jarní očistu, může to mít opačný efekt.

Zkusme si během jara více všímat, jaké potraviny naše tělo potřebuje. Poslouchejme se, jezme vědomě a zkusme se alespoň na malý moment řídit vlastní intuicí. Znáte metody, které vám s jarní očistou pomohou? 

Dieta podle Mačingové

Tato dieta kombinuje zásady dělené stravy a ukazuje nám cestu, které potraviny můžeme kombinovat a které nikoliv. Hlavním cílem je obnovení důležitých funkcí organismu a orgánů, které po detoxikaci opět fungují tak, jak mají. Ale opět nezapomínejme na to, že každé tělo je jiné a vyžaduje individuální přístup. Někomu tato dieta sedne, někdo se bude trápit a nemine jej jojo efekt.

Přerušovaný půst

Princip přerušovaného půstu je v základě velmi jednoduchý. Vy sami si stanovíte okno během dne, kdy budete jíst a kdy budete dodržovat půst. Většinou se jedná o 16hodinový půst a zbylých osm hodin jíte. Nejen díky tomuto pravidlu, které jste si sami na sebe ušili, si budete vědomě plánovat jídlo, které do sebe dáváte. Je jen na nás, kdy si “hladové okno” nastavíme, ale díky přerušovanému půstu se určitě vyhneme opakujícím náletům na lednici v 10 večer, protože nás honí mlsná. Namísto toho si můžeme třeba připravit bylinkový detoxikační čaj, jelikož pít během přerušovaného půstu je povoleno. Přerušovaný půst má mnoho dalších benefitů – lidé, kteří drží přerušovaný půst mají vyšší pravděpodobnost, že se dožijí vyššího věku, nižší riziko onemocněním cukrovky druhého typu nebo například zlepšení kardiovaskulárního systému. 

Osvědčené jarní recepty

Chutnají a jsou zdravé! Pojďme si společně namíchat jarní smoothie místo alkoholického drinku. 

Zelená detoxikační bomba 

Co budeme potřebovat? 

Jeden banán, kiwi, hrst baby špenátu, mátu, led a 1 deci vody. Vše důkladně promixujeme a ihned podáváme. 

Avokádové smoothie 

Kdo by řekl, že avokádo bude tak skvěle chutnat, když jej připravíme na sladko? 

Budeme potřebovat: 

Půlku zralého avokáda, 2 deci rostlinného mléka a na doslazení můžeme použít med, datlový sirup nebo datle. Důkladně rozmixujeme! Uvidíte, že si tento drink zamilujete. 

Pokud zrovna neholdujete zelené barvě, do třetice všeho dobrého jsme pro vás připravili skvělý drink, který vás uchvátí svou nevšední barvou. 

K tomu budeme potřebovat menší uvařenou řepu, jablíčko, řapíkatý celer a kousek zázvoru a odšťavňovač. Jablíčko drink krásně osladí a řepa společně s řapíkatým celerem je skvělým pomocníkem během jarní očisty a pomůže i s trávením.