BLOG: O bylinkách a lidech – Na vlně detoxikace organismu

Délka čtení: 4 minuty

S oteplujícími se dny se probouzí příroda a i my a naše tělo se začíná probírat z dlouhého zimního spánku a najednou, s příchodem jara se všude skloňuje také pojem detoxikace organismu. Zničehonic se na sociálních sítích vyrojí obsah ohledně speciálních tabletek, my začínáme hubnout do plavek a čistíme organismus speciálními šťávami. Influencerky drží diety a slovo detox na nás vyskakuje v časopisech. V médiích a najednou všichni pijí na lačno šťávu z řapíkatého celeru. Jak přistupovat k těmto “povinným” jarním praktikám?

Kde se zval detox?

Myslíte si, že detox je spojován s 21. stoletím? Půst a čištění organismu je (nejen) s jarním obdobím spojený téměř odjakživa. Půst je zakořeněn v mnoha náboženstvích, rituálech a kulturách a důvody se mohou lišit, ovšem pointa půstu je v mnoha případech podobná – účelem je očistit tělo a připravit se na nové, nastávající období. Na podobnou vlnu se přidalo i slovo detox, které naopak nemá žádné náboženské kořeny. A tak pomalu, ale jistě vznikl trend, který může v mnoha případech spíše uškodit. 

Hlavní motivace: shodit pár nadbytečných kil?

Jak je to tedy s tím hubnutím? Během detoxikačního programu se (ne)přirozeně budeme stravovat jinak a v zásadě i méně, což vede k úbytku váhy. Má to několik ALE. První ubýtek na váze bude především způsobeno tím, že se tělo začne odvodňovat. Zároveň to, že tělo hubne je výsledkem krátkodobého kalorického deficitu. Suma sumárum, je velmi pravděpodobné, že během detoxikačího programu nějaké ty kila navíc zhubneme, ovšem jakmile se vrátíme do normálního režimu, kila naskočí zpět a z dlouhodobého hlediska tento úbytek na váze není jakkoliv významný. Z čeho by taky mohlo přibrat, když se rozhodneme žít na šťávách ze špenátu a řapíkatého celeru? Naopak, pokud bude tělo přežívat pouze na ovocných šťávách, budeme do sebe dostáváte “jen” fruktózu, což je přírodní cukr. A pokud budeme dopřávat játrům cukr v této formě příliš dlouho, můžeme si je nenávratně poškodit. Opět zde platí hezké české rčení: Nic se nemá přehánět. Každé tělo je jiné, vyžaduje jiný přístup a i v tomto případě není nadarmo se ohledně detoxikace a hubnutí poradit se svým lékařem.

Pomůže nebo spíše uškodí?

Naše tělo nečeká na zázračný moment, kdy mu dopřejeme jednou za rok jarní detox. Játra a ledviny naše tělo detoxikují automaticky a vidina toho, že by naše tělo čekalo na dávku zeleného ječmene, je pro většinu výživových poradců spíše úsměvná.

Nyní je stále populárnější přerušovaný půst, což je do jisté míry určitý způsob hladovění. A co si pod tímto trendem představit? Vymezíme si okno, kdy jíme a kdy naopak “držíme půst”. Okno, které si člověk zvolí, je individuální – někteří se drží pravidla 16:8 (16 hodin půst, 8 hodin jídlo), jiný si rozdělí čas na 12:12. Názor odborníků se ale také velmi liší – mnoho pozitivních názorů, ale tak, jak je to se vším, i zde se najde několik “ale”, proč by tento způsob stravování neměl mít místo v našem životě. 

Běh na dlouhou trať

A jaké je nejlepší řešení? Je to překvapivě jednoduché, až se to může zdát nemožné – zajímejme se o zdravou a vyváženou stravu celý rok. Žádný extrém nepřinese v dlouhodobém horizontu nic dobrého. Utvářejme si takové návyky, které našemu tělu budou fungovat celoročně, ne jen 14 dnů jednou za rok, zrovna když se snažíme detoxikovat organismus. Můžeme si pomoci bylinkami a detoxikačními čaji, Ořešákem královským, který mimo jiné podporuje správné fungování střev. Protože dát si každý den k televizi brambůrky a ráno vypít zázračný nápoj a zobnout si jednu vitamínovou pilulku, tak to bohužel fungovat nebude.