Bylinky a bolest zubů: babské rady, které pomohou od trápení

Čtení na 3 minuty

Je pátek večer, všechny stomatologické ordinace jsou zavřené a nám nezbyde nic jiného než přečkat v bolestech víkend. A zuby, ty umí potrápit. Pokud nechceme do sebe ládovat jednu pilulku za druhou, na pomoc přichází babské rady, které pomohou kde komu.

Starý známý trik s hřebíčkem

Co všechno toto koření dokáže? Hřebíček má dezinfekční, antibakteriální a antimykotické účinky, které pomohou při bolesti zubů a zánětu dásní. Jeden nebo dva hřebíčky si rozmělněme na kaši a žvýkejme co nejdéle. Tento postup nemusíme praktikovat jen v případě, že nás něco bolí. Hřebíček je dobré žvýkat i preventivně – ústa dezinfikuje a v konečném důsledku tak zabraňuje i vzniku zubního kazu. Podobně působí i bylinná tinktura Arodubin. Tento sprej tvoří dubová kůra a dalších deset bylinek, které díky dubové kůře a hřebíčku stahují bolest nejen v krku, ale i v dutině ústní. Díky jednoduché aplikaci a rychlému přírodnímu účinku by neměl chybět v žádné domácí lékárničce.

Led a teplo, ano nebo ne?

Kdy použít nahřátou dečku a kdy naopak led? Pokud je v zubu zánět, teplo v tomto případě spíše uškodí a zánět se rychleji rozšíří. Naopak ledování a studená voda alespoň na chvíli místo znecitliví a tím pádem uleví od bolesti. A pozor! Vždy ledujeme tak, abychom se ledem nespálili. Zabalme led do utěrky a až poté přikládáme na bolavé místo.

banner arodubin 2

Česnek a cibule, dvojka která nechutná, ale pomáhá!

Všechny předsudky stranou, tato dvojka v těžkých chvílích také pomůže. Česneku se přezdívá přírodní antibiotikum a cibule účinně bojuje s infekcemi. Česnek i cibuli naneseme na bolavý zub a žvýkáme. Nebo si můžeme připravit česnek, cibuli a trochu soli a všechny tyto suroviny rozdrtíme, díky čemuž nám vznikne směs, kterou si problematické místo pomažeme. Babičky by nám určitě také poradily tento lék použít těsně před spaním. Česnek místo znecitliví a tlumí bolest až na několik hodin. Tak se alespoň trochu vyspíme.

Na pomoc přichází alkohol

Rum, vodka, slivovice… Čím vyšší procento alkoholu, tím lépe. Pokud zrovna tvrdému alkoholu neholdujete, nemusíte se ničeho bát, konzumace alkoholu není v tomto případě nutná. Jak alkohol tedy pomůže? Máte dvě možnosti. Buď silný alkohol naneseme na látkový kapesník, přiložíme na bolavé místo a necháme několik minut působit. Druhou možností je kloktání, které je nutné provozovat asi minutu, tedy nic pro slabší žaludek. Následně vyplivneme a ústa nevyplachujeme. Zbytek alkoholu necháme působit i nadále.

A rada na závěr? Návštěvu zubního lékaře neodkládejme. Babské rady mohou pomoci přečkat jeden dva dny, ale problém nevyřeší.