BLOG: O bylinkách a lidech – Když si rodič a teenager nerozumí. Jak se sblížit v tomto záludném období?

Délka čtení: 4 minuty

Kam se vytratil ten čas, kdy se z toho malého miminka stal puberťák, kterého sem tam nemůžete poznat? Z dítěte, kterému jste vdechla život, přebalovala, byla u prvních krůčků je téměř dospělá osobnost se svou vlastní hlavou. Přechod mezi dětským a dospělým životem není lehký ani pro mámu ani pro dítě, které se najednou musí zorientovat v novém-starém světě, prochází si fyzickými a psychickými změnami. Jak mu v tomto důležitém období v životě být stále podporou a zároveň prohloubit vztah?

Společný projekt šlechtí

Nic nespojí víc než práce se smysluplným cílem. Zkusme si s teenagerem promluvit o problémech, které jej tíží – teď nemáme na mysli ty malé, běžné každodenní problémy ve formě nedostatku značkového oblečení. Myslíme tím ty velké problémy s přesahem. Všímá si změny klimatu a chtěl by s tím něco dělat? Všímá si sociální nerovnosti? Nechce jíst zeleninu ze supermarketu, která není bio? Každou tuto zmínku můžete přetvořit ve společnou aktivitu, ze které budete mít oba radost a pocit změny k dobrému je jednoduše k nezaplacení. Uvidíte, že místo každodenního ticha u večeře budete mít i najednou společné téma a kolem sebe novou komunitu lidí se stejným cílem – udělat svět o trochu lepším místem.

Rituály nikdy nejsou na škodu

Netlačme na pilu. Ze společného rituálu by se neměl stát výslech ani přednáška o tom, jak by se mělo dítě chovat a nechovat. Zahoďte strasti všedních dní a vytvořte zónu, kde se neřeší známky, chování ani úklid. Může to být cokoliv – od společenských her, filmové noci či jít si zaplavat nebo si zahrát tenis. Náš oblíbený rituál s potomkem je masáž nohou. Nejen že je velmi příjemná, ale také podle tradiční čínské medicíny jsou nohy středem mnoha reflexních bodů, které jsou spojeny s vnitřními orgány a systémy lidského těla. Jejich stimulace přináší mnoho výhod pro naše celkové zdraví. Na pomoc si můžete vzít jednoho z našich pomocníků z Bebutter, který masáž pozvedne ještě o jednu úroveň výš!

Měli bychom se držet jednoho pravidla – rituál by měl mít přesně dané místo ve vašem kalendáři a pokud nastane situace, kdy se společný čas musí odložit, zkuste vymyslet alterntivní termín co nejdříve. Ze začátku to bude možná těžké a pro dítě nekomfortní, ale uvidíte, že za pár týdnů se na společně strávený čas budete těšit.

Problémy dětí jsou stejně tak velké jako ty naše

Že zrovna teď vaše dcera řeší nedostatek střihů černého trička, když vy každý den řešíte práci, chod celé domácnosti a do toho se staráte o své rodiče? Ano, tento problém se může zdát jako malichernost, i přes to se v očích teenagera jedná o problém mnohem větší, než vy jej dokážete vidět. Problémy jsou vždy subjektivní a naprostá banalita pro vás může být obří problém pro někoho jiného. A zde to platí dvojnásob. Vždy k určitému tématu přistupujte zodpovědně a s pokorou. Jakmile nastane i “objektivně” velký problém, vaše dítě se bude míň stydět s vámi řešit i ty závažné problémy, kterým nejeden čelí.

Společný superhrdina

Zdá se vám, že život teenagerů je úplně jiný, nepochopitelný a zcela odlišný od života, který jste sami zažili? Možná ano, možná ne, ale vsadíme se, že určité principy zůstanou stejné. Pamatujete si, ke komu jste vzhlíželi? Kdo vás inspiroval? Mohla to být fiktivní postava, člen rodiny nebo celebrity, na tom nesejde. A ke komu vzhlíží váš potomek? Zkuste si o tom nenásilně popovídat – třeba zjistíte, že mají mnohem více společného, než se na první pohled může zdát. Pokud by se vám jejich “superhrdina” nelíbil, neodsuzujte jej. Naslouchejme a skrze tyto maličkosti možná dokážeme pochopit motivace, sny a třeba i tak nepochopitelné chování dítěte.