BLOG: O bylinkách a lidech – Vyrážíme do boje proti klíšťatům a komárům pomocí bylinek

Červen, klíšťata a komáři se probouzí z dlouhého zimního spánku a bohužel realita je taková, že k hezkému dlouhému večeru u táboráku nebo během procházky v lese se na naší pokožce může objevit také nezvaný host. A ten pak dokáže potrápit a způsobit problémy! Jak se před tímto nepříjemným a potenciálně nebezpečným hmyzem chránit?

Prevence je na místě

Samotné bodnutí nebo přisátí se klíštěte není nic příjemného, ale jakou paseku může napáchat později, to asi všichni víme. I proto je důležitá prevence – o domácím repelentu později, ale můžeme se chránit i jinak. Pokud počasí dovolí, do přírody se vypravme pouze v uzavřené obuvi a ideálně v dlouhém rukávu tak, aby co nejméně pokožky bylo odhaleno.

Jestliže se vydáváme s domácím mazlíčkem, nezapomínejme chránit i našeho chlupáče. Po každé návštěvě míst, kde se tito paraziti mohou vyskytovat, se důkladně prohlédněme, zdali na sobě nemáme klíště. Ideálně hned po procházce a následně i večer. Klíště si vybírá vhodné místo i několik hodin, a proto bychom měli zvolit tuto dvojitou kontrolu. Totéž bychom měli provést u pejska. Nezapomínejme totiž na fakt, že klíšťata mohou nemoc přenést i na naše zvířecí miláčky, od kterých se následně můžeme nakazit i my.

Směs bylinek jako přírodní repelent

Repelent nám nevoní, ale především by neměl vonět ani klíšťatům a komárům. Naštěstí máme v přírodě tolik pomocníků, kteří se s námi do boje mohou vydat přírodní cestou. Bez chemie, přesně podle toho, co vám vyhovuje a zároveň i vaše peněženka zajásá. Jak si vyrobit repelent doma, který spolehlivě ochrání proti bodnutí hmyzem? Záleží na tom, které suroviny máme zrovna dostupné. Rozmarýn je velmi rozšířená bylinka, o kterou není v české domácnosti nouze. Vytvoříme si tedy rozvar:

Budeme potřebovat:

200 g rozmarýnu

lžíci vinného octa

800 ml vody

Vodu přivedeme k varu a vložíme k ní rozmarýn, svaříme a po chvilce stáhneme z plotny. Bylinku necháme vyluhovat a jakmile rozvar vychladne, přidáme lžíci vinného octu. Poté rozvar i s rozmarýnem přelijeme do lahviček s rozprašovačem a hotovo!

Komáři také nemají rádi určitě rostliny a bylinky – tak co si je nevysadit kolem domu? Určitě nešlápnete vedle, pokud si před okno zvolíte například levanduli, mátu, bazalku nebo třeba rozmarýn. Spojíme tak příjemné s užitečným a bylinky nám poté mohou posloužit v kuchyni.

Co dělat, když přetrhneme klíště?

I taková situace může nastat. V tomto případě odborníci radí – hlavně nepanikařit a s chladnou hlavou pokračovat v procesu. Klíště bychom měli vyviklávat ze strany na stranu, ideálně v ochranných rukavicích. Jakmile je konečně venku i druhá část, adekvátně jej zlikvidujte. Velmi často se stává, že si snažíme pomoci různými oleji, které mají za úkol klíště udusit a následně by mělo odpadnout. Bohužel realita je spíše pravý opak. Pokud zamezíme přístupu vzduchu, klíště do našeho těla vypustí více choroboplodných zárodků. Jestliže je klíště infikované, dostaneme tyto zárodky v mnohem vyšší míře. Poté přichází na řadu dezinfekce. Tady může pomoci náš pomocník ARODUBIN, který zatahuje rány a je tedy skvělý pomocník jak jako dezinfekce rány, tak působí neustálému svědivému pocitu. A určitě nemusíme zmiňovat, že místo kousnutí je potřeba sledovat.

Nepodceňujme ani bodnutí od komára

I kousnutí od komára umí pěkně potrápit a pokud na vás komáři nejdou, gratulujeme a tiše závidíme. Kdo takové štěstí nemá, můžeme přispěchat na pomoc náš Kosmín po bodnutí hmyzem. Tato bylinná mast s Tea Tree olejem ošetří nejen štípanec od komára, příjemně chladí pokožku a zklidní poraněné místo. A pozor! I bodnutí od komára může mít za následek Lymeskou boreliózu. Komár není přirozený přenašeč, ovšem pokud štípně člověka, který je již nakažen, může toto infekční onemocnění přenést i na nás. 

Využijte tento týden slevový kód: PROTIHMYZU20 a nachystejte se na léto v přírodě. Produkty v akci najdete v sekci AKČNÍ NABÍDKA.