BLOG: O bylinkách a lidech – Recept na lepší paměť? Techniky, které vám pomohou si zapamatovat trochu více!

Délka čtení: 4 minuty

“Kéž bych si si jednou přečela skripta a naučila se vše na první dobrou…” Kdo si nikdy takovou větu neřekl? Přeci jen – pamatovat si nákupní seznam, data narození těch nejbližších a telefonní čísla a perdiodickou tabulku z paměti je um, který v dnešní době zvládá jen malá hrstka lidí. A není to jen o takových nástrahách (ne)všedního života. Lepší paměť jde ruku v ruce s vyšším pracovním výkonem a zdravějším sebevědomím. Ať už jsou vaše důvody jakékoliv, vyzkoušejte pár triků, díky kterým si budete pamatovat téměř cokoliv.

I mozek se dá vycvičit

Stejně tak jako nám ze dne na břiše neobjeví pekáč buchet, stejně tak se nám nezlepší paměť po týdnu. Mozek je sval jako “každý jiný” a i paměť potřebuje trénovat. Potřebuje, aby v mozku skvěle fungovaly tzv. synapse. Dokonce odborníci tvrdí, že žádná “špatná paměť” neexistuje. Existuje jen netrénovaná paměť. A kupodivu ani věk nehraje tak velkou roli, jak jsme si mysleli. Zapamatujeme si mnohem více než jsme si mysleli. I to potvrzuje mistryně světa v paměťových schopnostech Michaela Karsten, která je živoucím důkazem, že mozek může naheckovat až o 500 až 600 procent. A řekneme si, jak na to. 

Zázrak jménem Ginkgo biloba

Určitě jste slyšeli o té zelené rostlince jménem Ginkobioba, neboli jinan dvoulaločný. Tento strom původem z Číny se těší stále větší oblibě nejen mezi studenty. Bezesporu má i jiné výhody – přispívá k lepšímu prokrvení končetin, dokáže ulevit od bolesti hlavy a díky vysokému obsahu antioxidantů pomáhá chránit buňky před stárnutím a oxidací. Ale zpět k paměti. Ginkgo biloba zlepšuje prokrvení mozku i ostatních tkání našeho těla, čímž podporuje především kognitivní funkce mozku, což má za následek lepší soustředění. Nejen že podporuje paměť, výzkumy jdou ještě o kousek dál a ukazují, že ginkgo může pomoci proti chorobám způsobujícím zhoršení kognitivních funkcí jako je Alzheimer, demence nebo mrtvice. My v Aromatice jsme vytvořili tinktutu s jilanem dvoulaločným. Žádná kombinace s jinými bylinkami, jen a pouze tento čínský zázrak koncentrovaný v lihových kapkách.

Osvojme si základní metody

K lepší paměti si můžeme pomoci i tím, že si osvojíme základní metody. Obrovskou výhodou je fakt, že všechny tyto metody můžete trénovat téměř kdykoliv. Před spaním, během řízení, u vaření. A víte, co se říká: “Trénink dělá mistra”. Prvně si předstvíme metodu Loci, která spočívá v navázání určitého pojmu k danému místu. Základem tohoto systému je vytvoření jakési paměťové cesty s tím, co bychom si rádi zapamatovali. Díky tomu si náš mozek tuto cestu vybaví na již důvěrně známém prostředí. Můžeme si ji představit na na našem oblíbeném příkladu nákupního seznamu a místu, které velmi důvěrně známe – třeba náš domov. První co po příchodu uvidíme je věšák, poté dveře a po levé ruce se nachází koupelna. Ke všem těmto bodům si v hlavě přiřadíme objekt, který si chceme zapamatovat. Zavřeme oči, procházíme si byt a snažíme si nákupní položky seznamu uložit na přesně daná místa. Zkuste to, po chvíli si tuto metodu zautomatizujete a můžete ji využít i k mnohem náročnějším otázkám – třeba ke státnicím. Vyzkoušet můžete i asociace – uvedeme si příklad, jak si zapamatovat jméno člověka, kterého jsme zrovna potkali a představí se nám jako Jan Pekař. Určitě si říkáte –  a říkáme si, tak jednoduché příjmení, to si hned zapamatuji. Možná ano, ale pokud si vytvoříte silnou asociaci, vybavíte si vůni pečiva, mouku a výborné loupáčky, hned si jméno zapamatujeme rychleji. S jménem “Jan” můžeme zkusit to stejné. Jan – Honza – Honza co se vydal do světa a vzal si s sebou buchty, které se pečou. A silná asociace je na světě!

Životosprávou k lepší či horší paměti?

Asi všichni tušíme, že zdravý životní styl se reflektuje do všech sfér života. Hodně pohybu napomáhá ke správnému fungování mozku a alkohol naopak paměti nepomůže. Co se děje, když to sem tam přeženeme s konzumací alkoholu? Nejen, že další den nás “téměř bolí” přemýšlet, má to bohužel i dlouhodobé následky. Alkohol velmi negativně ovlivňuje hippokamp, který hraje klíčovou roli při tvorbě učení. Mimojiné alkohol nám zpomaluje spojení mezi buňkami, takže se nám nevytváří tak kvalitní spojení, což má za následek jediné – pomalý proces učení.