BLOG: O bylinkách a lidech – Malý průvodce: který olej je vhodný do teplé kuchyně a které jsou ty (ne)zdravé

Slunečnicový, řepkový, olivový, kokosový, bambucké máslo, ghí nebo třeba avokádový olej – najednou je jich tolik, že by se jeden ztratil v nepřeberném množství různých olejů. Jejich použití je také pestré, od smažení, přes pečení až po zkrášlování. Pokud chcete vybrat ten nejlepší, je důležité si říct, k jakému účelu chceme daný olej použít. Jak si správně vybrat olej tak, aby co nejlépe splnil svůj účel? A jsou některé oleje tak zdravé, jak nám podsouvají inzerenti?

Bod zakouření

Bod zakouření, hlavní ukazatel, který bychom v případě oleje měli sledovat. Obecně se můžeme řídit jednoduchým pravidlem: čím vyšší je bod zakouření, tím spíše jsou vhodné ke smažení a použití do teplé kuchyně. Vysoký bod zakouření – tedy moment, kdy se olej začne přepalovat – má například olej řepkový, ghí a kokosový olej. Naopak nerafinované oleje mají velmi nízký bod zakouření a tyto oleje spíše využijeme k dochucení. Do této kategorie patří například panenský olivový olej, avokádový či lněný olej.

Sádlo, máslo, řepkový olej – je důvod k obavám?

Reputace sádla a řepkového oleje obrazem české společnosti není příliš vysoká a mnoho lidí právě v tucích vidí skrytou cestu k obezitě. I přes to, že se sádlo běžně vyskytovalo v jídelníčku našich předků, kteří zdaleka netrpěli obezitou v takové míře, jako je tomu dnes. Tento odmítavý postoj zmíněných tuků se v očích výživových poradců, kuchařů a širší veřejnosti naštěstí začíná pomalu měnit. Nejvhodnějším pomocníkem v teplé kuchyni je řepkový olej – ano, čtete správně, ten opomíjený olej, který bývala až handa použít. Díky vysokému kouřovému bodu kolem 230 °C a ideálnímu poměru esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6 se dostává na první příčku. 

Ghí, kokosový olej = nové superpotraviny?

Ghí najednou zažívá velký boom a kdo v kuchyni nepoužívá ghí, neexistuje. Pozor na velkou bublinu, která se ohledně ghi vytvořila. Nejedná se o nic jiného než o přepuštěné máslo, které navíc obsahuje mnohem více cholesterolu. Ghí je 100 % tuk, který během smažení oxiduje na potraviny, které opět ze zdravotního hlediska působí hůř, než cholesterol neoxidovaný. Navíc ghí tedy je významným zdrojem nasycených mastných kyselin, jejichž nadbytek ve stravě působí negativně na naše zdraví. A co kokosový olej? Ten má sice celkem vysoký kouřový bod, ovšem jeho složení není tak příznivé. Obsahuje dokonce 90 % nasycených mastných kyselin. Pokud si ale občas rádi dáte lívanečky připravené na lžičce kokosového oleje, nemusíte nutně vyhazovat jeho zásoby do koše. Vždy k dané nové superpotravině přistupujme střízlivě, každé pozlátko má i své mínusy, které nám výrobci těchto zaručených, zdravých potravin neřeknou. 

Recept na jednoduchý salát

Hledáte inspiraci pro letní salát, který osvěží a zároveň zasytí? Prozradíme vám náš oblíbený salát, na který se sbíhá celá Aromatica. Salát skvěle dochutí pupálkový olej, který má široké možnosti použití. Nejen, že obsahuje betakatoten, přispívá také k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi. Skvěle se hodí i do studené kuchyně, nebo jej můžete brát jako každý jiný doplněk stravy. 

Budeme potřebovat:

  • 1 velkou batátu
  • 1 červenou cibuli
  • Ocet
  • Pulálkový olej
  • Polníček
  • Kvalitní sýr feta
  • Artyčoky
  • Sůl, pepř
  • Šťávu z jednoho citronu

Batáty si omyjeme, očistíme a nakrájíme na krátké hranolky, případně na kostičky. Batáty pečeme asi 20 minut na 180 stupňů a ke konci zapneme funkci “Gril”, aby byly hezky křupavé. Mezitím si nakrájíme cibuli na tenké plátky a nachystáme si ocet s vodou v poměru 1:4. Do tohoto nálevu přidáme cibuli, kterou zde necháme naložit minimálně na půl hodiny. Cibule zkřehne a celému salátu dodá nový rozměr chuti.

Polníček natrháme, artyčoky si nakrájíme na preferovanou velikost a rozdrolíme sýr feta. Postupně přidáváme sůl, pepř, citronovou šťávu a pupálkový olej. Cibuli si slejeme, přidáme pečené batáty a můžeme servírovat. Salát můžeme posypat sezamem a dochutit koriandrem.