BLOG: O bylinkách a lidech – Jak spát v horku? Aneb když je venku takové vedro, že ani spát nejde

Venkovní teplota překračuje hranici snesitelnosti a ani během noci nám tropy nedají spát. Najednou člověk hledá způsoby, jak přežít tyto nelehké dny a alespoň během noci načerpal dostatek energie pro další extrémně horký den. Jak přežít tyto tropické teploty, když nemáte klimatizaci? Které vychytávky nám mohou pomoci k lepšímu spánku a proč je lepší sprchovat se teplou vodou?

Bylinky spěchají na pomoc

Meduňku lékařskou asi ani představovat nemusíme, přičemž odvar z této bylinky zaručeně uspí i tu největší noční sovu. Ovšem existují i jiné bylinky, které pomohou s usínáním. Takový Kozlík lékařský pomůže lépe než ukolébavka. Bohužel ne každý zvládne odér této byliny, v takovém případě doporučujeme Kozlíka ve formě bylinné tinktury. Další roslinky, kterým byste měli věnovat pozornost, jsou například mateřídouška obecná, levandule lékařská, mučenka opletní nebo třezalka tečkovaná. Všechny zmíněné bylinky obsahuje naše bylinná tintura Dobrý spánek, která přispívá k pocitu uvolnění, emoční rovnováze a podpoří především dobrý spánek. Stačí si každý den dopřát několik kapek této tinkury, případně ji rozmíchat s vodou a uvidíte, že budete spát jako miminko. Pro ty, kteří si před spaním rádi dopřávají vanu, zkuste bylinnou koupel. Danou bylinku může nejdříve vyvařit a tento rozvar přidat do vany. Uvolněte se, zapalte si svíčku a myslete na jedno – délka koupele by neměla přesáhnout hranici 20 minut.

Teplá sprcha a mrazivé povlečení

Dát si studenou sprchu a hurá do postele? Tady pozor – vědci se shodují, že v takovém případě je vhodnější spíše teplá, maximálně vlažná sprcha. Díky horké vodě se roztáhnou a otevřou póry, díky kterým naše tělo může lépe vypouštět tělesné teplo. Druhým důležitým bodem je volba oblečení, respektive spíše jeho opak. V takových vedrech odhoďme pyžamo i deku stranou. Vystačíme si s povlečením. Pokud se chcete zchladit, doporučujeme dát povlečení na pár minut do mrazničky. Ani tento hack nepomohl a v pokoji převládá opravdu nesnesitelné vedro? Zaměřme se na chlazení hlavy. K tomu můžeme využít například studené polštářky pod polštář nebo jiné chladivé pomůcky.

Na čem si usteleme…

Chytré hodiny, chytrá domácnost, chytrá žárovka… Trend s přívlastkem “chytrý” přišel i do světa matrací. Dokonce nově vznikají matrace, které nás probudí, přizpůsobí se naším potřebám a v tomto případě nás bude zajímat především možnost nastavení teploty matrace. Spektrum nastavení teploty se pohybuje od od 13 do 46 stupňů Celsia. Pokud si neplánujete pořídit chytrou matraci, měli byste si i vy položit zásadní otázku – jak staré jsou matrace ve vaší domácnosti? Pokud se jedná o více než 10 let, je čas přemýšlet o koupi nové. Matrace má zásadní vliv na náš spánek a každodenním užíváním se matrace deformuje, což má za následek nekvalitní spánek.

Pozor na teplo a světlo

„Elektronika do ložnice nepatří!” Slyšíme od všech odborníků napříč obory, ale také od babičky, nebo starostlivého strýčka. A my jim věříme. Proč? Nedobrovolně si nainstalujete do ložnice další zdroj tepla, který zvyšuje a akumuluje teplotu v místnosti. Druhým důvodem je světlo – velmi často má nabíječka na počítač či telefon v sobě zabudované malé světýlko. Modré, zelené, bílé… I ten nejmenší paprsek rozhodí náš cirkadiánní rytmus a produkce melatoninu. Obecně platí, že bychom se měli alespoň hodinu před spánkem vyvarovat modrému světlu – obrazovkám telefonů, notebooků, sledování televize, ale také čtečkám s podsvícením. Bohužel ani “noční režim” nás nezachrání. Ačkoliv obraz notebooku hraje teplejšími barvami, i ty propouštějí pro spánek toxickou modrou barvu. Řešením je zapnutí “červeného režimu”, ovšem sledování filmu si pravděpodobně vůbec neužijete. 

Chcete se dozvědět více o zdravém spánku a zjistit více souvislostí? V minulosti jsme již jeden článek na toto téma sepsali zde.