BLOG: O bylinkách a lidech – Rodinná firma. Není to jen heslo

Dnes je speciální den. A to si žádá i speciální blog. Tentokrát bude víc o lidech, než o bylinkách. Slavíme totiž Mezinárodní den rodiny. A tak mi dovolte, abych vám jako marketérka a dcera majitelů představila naši rodinnou firmu. Možná trochu z jiného úhlu, než byste čekali. Ale takto si ten příběh pamatuju já. 

Bylo, nebylo..

Psal se rok 1990, ve společnosti vládl konečně ten pocit vytoužené svobody a spousta lidí se už nemohla dočkat, jak se pustí po desítkách let do vlastního podnikání. Můj táta byl mezi prvními. Hned z kraje roku založil na Hlavním nádraží v Brně cestovní agenturu Taxatour, která byla svou myšlenkou předchůdcem dnešní aplikace Bla bla car. Prý ho k tomu inspirovala moje mamka, která tehdy žila v Ostravě, a za kterou dojížděl autem. A když se pak business rozjel, s mamkou si řekli u oltáře svoje ano a narodil se v roce 1991 můj brácha Jakub, do života nás všech vstoupil pan doktor Rukavička. Cizí pán, který měl jeden velký sen. A k jeho realizaci si vybral mého tátu. 

Pan Rukavička vlastnil po svém otci staré receptury. Jeho velkým přáním bylo navázat na tradici svého otce a opět podle nich začít vyrábět. Můj táta sice už jednu fungující firmu měl, a i když mamce tehdy tvrdil, že to bude jen na pár dní v týdnu, Taxatour nakonec opustil, spolu s panem Rukavičkou založil firmu AROMATICA a podle těchto receptur vyrábí dodnes. Cestování ho ale neopustilo. Viděl kus světa, vlakem přejel půlku zeměkoule. A i když už vedení firmy víceméně předal, pořád zůstává v pozadí jako zkušený rádce.

Za vším hledej ženu

Ne nadarmo se říká, že za každým úspěšným mužem stojí trpělivá a schopná žena. Moje mamka, i když byla původně učitelkou ve školce, na mateřské pomáhala ve firmě jak jen mohla. Ke své původní profesi se vrátila jen částečně. Dnes ve firmě zastává funkci personalistky, stará se o náš Bylinkový obchůdek a svým bravurním logistickým myšlením dává věcem tolik potřebný řád. Vede ale tak trochu dvojí život. Kromě práce ve firmě stále učí předškolní děti v hudební škole Yamaha, pořádá dětské karnevaly a aktivně se podílí na kulturním dění našeho městečka Šlapanice. 

Tři mušketýři 

Když se firma začala rozrůstat, bylo na čase založit obchodní tým. Ze začátku totiž lékárny objížděl, s právě vyrobenými výrobky, táta. Sever Moravy tak převzal mamčin bratr Tomáš. Řadu let působil na pozici obchodního zástupce a ve spoustě lékárnách si ho pamatují dodnes. Po té si vyzkoušel pozici obchoďáka v jiných firmách a před pár lety se ale do naší firmy opět vrátil. Zná snad každou lékárnu a zdravou výživu na severní Moravě. Nyní náš obchodní tým vede jako obchodní manažer. Pro naše “obchoďáky” je poradcem, parťákem a kamarádem. A i když není na firmě každý den a ze severu za námi dojíždí, je naprosto nedílnou a nesmírně důležitou součástí celé firmy. 

Do terénu se jako obchodní zástupce pustil před lety i můj brácha, tátův syn z prvního manželství. Jmenuje se Martin, ale říká se mu prostě Šimon. I on měl svou profesní cestu pestrou. Po návratu ze” zkušené” se v naší firmě věnoval chvíli marketingu, pracoval ve skladu a teď je šéfem logistiky. Výrobu zná nejlíp z nás všech. Každý stroj, každý proces, každý metr skladu. Proto se mu občas žertovně říká “kluk pro všechno”. Ale pravdou je, že se po těch letech stal nedílnou součástí a nenahraditelnou osobou celé firmy. Protože kromě toho, že ví o každém šroubku, je taky obrovsky stmelujícím článkem celé firmy. 

Třetím mušketýrem je můj druhý bratr Jakub. Kuba byl vždycky šikovný na nové technologie. Všechno na co sáhnul, to mu šlo od ruky, nikdy nepotřeboval “manuál”. Dodnes na něm obdivuju jeho logiku, racionalitu a talent diskutovat a argumentovat. Když nepočítám ty dětské povinné brigády ve výrobě o letních prázdninách, do chodu firmy se zapojil už v prváku na střední. Tehdy se staral o náš web a stal se hlavním “ajťákem”. Na vysoké pak začal koukat pod ruce tehdejší markeťačce, zapojoval se víc a víc do vedení firmy, až se nakonec vypracoval na jednatele celé společnosti. A i když by mohl někdo namítat, že je to ten nejjednodušší kariérní postup, Kuba tu za těch 10 let nechal skutečně kus sebe a je klíčovým dílem celé stavebnice. 

My, co přispěchali v době covidu

No, a pak jsme tady my, ti o trošku mladší. Ti, co se do firmy zapojili v době covidové.
Mé jméno je Lucie a jsem jedinou dcerou, sestrou a neteří. Od ledna 2021 se ve firmě starám o marketing a sociální sítě. I já jsem jako dítě povinně pomáhala ve výrobě, ale jinak jsem se nijak neangažovala. Měla jsem jiné sny, jiné představy, práci v úplně jiném oboru. Ale možná díky tomu, jakou mám okolo sebe celý život inspiraci, jsem si všechno, co jsem kdy chtěla, splnila takto brzy, a proto se teď můžu věnovat rodinné firmě. A řeknu vám, pracovat v takovém kolektivu je radost.

Na pomoc jsem si do svého nového marketingového týmu přizvala také svou sestřenici Veroniku se svým nadcházejícím manželem Michalem. To oni stojí za těmi krásnými fotkami, které poslední týdny sdílíme.

Takže sumasumárum, teď nás jen z rodiny v AROMATICE pracuje osm. Velká rodinná setkání se občas mění ve firemní porady, ale snad nevadí, že teď budu mluvit za ostatní.. nikdo z nás by to nevyměnil.