BLOG: O bylinkách a lidech – Vztah matky a dítěte

Délka čtení: 3 minuty

Narození potomka se ženě svět obrátí vzhůru nohama. Ten malý uzlíček je náhle středobodem vesmíru a najednou vyvstane spoustu otázek. A především jedna: “Budu dobrá máma?” A my v Aromatice víme, že určitě ano! Existují ovšem i osvědčené techniky, díky kterým vztah s potomkem můžete prohloubit. Jaké to jsou? 

Komunikace začíná už před narozením

Vztah matky s dítětem začíná už v bříšku. Přes placentu dítě vnímá hormony, které proudí v matčině těle, a díky tomu dokáže rozpoznat, zda je matka šťastná, smutná, má z něčeho obavy či je ve stresu. Mimo jiné miminko od určitého cítí doteky, reaguje na hlas a zvyká si na maminky barvu hlasu, na tón, na hudbu. Když na miminko budeme mluvit již během těhotenství, na náš hlas si rychleji zvykne a hlas bude miminko uklidňovat, jelikož jej zná z doby, kdy bylo “ukryté v bezpečí”. Hladit, mazlit a dotýkat se bříška během těhotenství tak posiluje vztah s miminkem. Použít můžete například olejíček a hned tak spojíme příjemné s užitečným – předejdeme vzniku strií a zároveň už v této fázi posílíme zdravý vztah s miminkem.

Upevňování vztahů: masáže, doteky a pohlazení

S masážemi miminka můžeme pokračovat i po narození. Miminko se díky masáži zklidní, uvolní, cítí se v bezpečí a milované. Nemusíme mít strach se dotýkat novorozenců – čím dříve začneme, tím lépe. Jak tedy s takovou masáží začít? Nejdříve je nutné zajistit klidné a teplé prostředí. Teplota v tomto ohledu hraje velmi důležitou roli, jelikož nahý novorozenec rychle ztrácí teplotu, proto je důležité zajistit, aby miminku nebyla zima. Pomoci si můžeme třeba přímotopem. Miminku během hlazení můžete zpívat, broukat, nebo pustit jinou uklidňující hudbu. A jaký olejíček zvolit? Dětská pleť je opravdu náchylná k různým typům kožních onemocnění a vždy volíme takovou variantu, která je bez parfemace. Naše našlehané bambucké máslo všechny tyto podmínky splňuje. A třeba právě z této maličkosti se stane váš každovečerní rituál, který si oblíbí jak maminky tak miminka.

Zážitky v obchodě nenakoupíme. 

V každé příručce tyto body najdeme a mámy z Aromaticy nemůžou jinak než souhlasit. Jakmile je dítě starší, začíná objevovat svět, výlety a zážitky jsou přesně ty momenty, které si z dětství bude pamatovat. Jak běhalo bosé na chalupě, jak jedly máminy oblíbené koláče a dny končily pohádkou na dobrou noc. Zážitky si prostě nekoupíme, ty musíme zažít. 

Bezpodmínečná mateřská láska, a dál?

V záplavě fotek ze sociálních sítí vidíme šťastné maminky, klidné miminka a člověk lehce nabude pocitu, že dělá pro svou ratolest málo. Nebo si naopak žena uvědomuje, že ač své dítě má ráda nejvíce na světě, nechce se vzdát kompletně své identity, svých koníčků, své kariéry, kterou nyní má nahradit jedna jediná nálepka “máma”. Každá máma je jiná, má jiné potřeby a ano, pravděpodobně se nám s příchodem potomka změní svět vzhůru nohama, ale opravdu to znamená to, že partnerský vztah a vše ostatní je odloženo na druhou kolej? Některé ženy k této variantě přirozeně inklinují, jiné ne. A obě varianty jsou v pořádku. Netrestejme se za to, že jsme si zvolily jinou, méně vyšlapanou cestu. Víte, jak se to říká = spokojené máma, spokojené dítě! 

Pro všechny maminky, babičky, ale také pro všechny ostatní, kteří chtějí někomu udělat radost, jsme si pro vás připravili slevu 20 % na vybrané produkty pro maminky i děti. Použijte kód MAMINKA20 a do 16. května můžete nakupovat se slevou.