BLOG: O bylinkách a lidech – Síla dubu

Čtení na 3 minuty

Dub, to je synonymum pro sílu. Strom, který mimo jiné dokáže našemu tělu pomoci a vypořádávat se s různými nemocemi. Kde se tento zázračný strom vzal a v čem tkví jeho jedinečnost? Věděli jste, že dříve existovala i žaludová káva? A jak s tímto úžasným stromem pracujeme my v Aromatice? To vše vám nastíníme v dnešním článku.

Dub, synonymum síly

Duby náleží mezi nejrozšířenější stromy v Evropě, dorůstají do majestátních rozměrů a je až k podivu, kolik let se tyto stromy dožívají. Jeho obří sílu si uvědomovali lidé od pradávna a dub byl například vysazován také pro zpevňování hrází rybníků, kde často vznikaly dubové lesy (doubravy). A objevení pozitivních účinků na lidské tělo na sebe nenechalo také dlouho čekat.

Dnes se v léčení používá především mladá sušená dubová kůra. Obsahuje velké množství tříslovin – podle toho, kde zrovna dub roste a kdy se dubová kůra sklízí, se jedná o 8 až 20 procent. Tyto třísloviny jsou protizánětlivé a antivirové, posilují střeva a dokáží přispět k zastavení průjmu.

Dali byste si žaludovou kávu nebo třeba mouku?

Teď si možná klepete na čelo a říkáte si: “Žaludová káva, opravdu?” Tento nápoj neměl s kávou téměř nic společného. Ze žaludů se vařil odvar, který svou barvou připomínal kávu. Tento lektvar zlepšoval imunitu, působil desinfekčně a pomáhal s očištěním organismu.

A když byl opravdu velký hlad, lidé si poradili a z žaludů si udělali mouku. Žaludy se opražily, vysušily a poté pomlely. Tato mouka se přidávala do chleba, díky čemuž pečivo získalo zajímavou chuť. Dokonce i dnes si můžeme žaludovou mouku koupit a experti poukazují na její vysokou nutriční hodnotu prospěšnou pro lidské zdraví.

Dub zimní, univerzální pomocník

Dub letní, korkový, zimní či červený. Dubů existuje celá řada, ale první místo z hlediska pozitivních účinků na lidské tělo si vysloužil dub letní. Pokud byste se pro kůru vydali, poodkryjeme vám naše tipy. V Aromatice vybíráme pečlivé dodavatele, kteří nám poskytuje kůru nejvyšší kvality. Kůru můžeme sbírat v jakémkoliv ročním období, ovšem nejvíce se nám osvědčilo jaro, dokud větvičkám neraší malé lístky a následná manipulace s kůrou je o to jednodušší. Vždy klademe důraz na mladší a zdravé stromy a kvalitu surovin upřednostňujeme před kvantitou.

My v Aromatice jsme testovali, zkoušeli a experimentovali, až jsme vybrali dalších 10 bylinek, které se s dubovou kůrou krásně doplňují. Dubová kůra společně se šalvějí, heřmánkem, měsíčkem a jitrocelem (a s dalšími bylinkami) pomůže s mnoha problémy. Vytvořili jsme univerzální tinkturu Arodubin, která posílí obranyschopnost, pomůže s bolavým zubem, zacelí pokožku a pomáhá při projevech akné.

Jarní léčivá kůra

Chcete si dopřát výtažky z dubové kůry sami doma? Připravili jsme si pro vás dva léčivé recepty, které zvládne úplně každý. Sběr dubové kůry si spojte s hezkou procházkou a večer si připravte dubovou koupel, která pomůže léčit poraněnou pokožku, ekzém a hemoroidy.

A jak na to? 2 polévkové lžíce dubové kůry zalijeme 250 ml studené vody, přivedeme do varu a 10 minut povaříme, scedíme. Můžeme si tuto směs nalít do vany nebo postižená místa potírat.

Dubovou kůru můžeme používat i k vnitřnímu užití, například ve formě čaje či již zmíněné dubové mouky.

 

Věděli jste o účincích dubové kůry? Máte nějaký osvědčený postup, jak dubovou kůru využíváte?