BLOG: O bylinkách a lidech – Tělo a mysl po porodu

Délka čtení: 4 miuty

Těhotenství, pro některou ženu nejkrásnější období v životě, pro jinou “jen” mezistádium než se na svět bude koukat očima mámy. Tak či onak, těhotenství, porod a tělo po porodu vyžaduje péči.  Na co si dát jako nastávající maminka pozor a které přípravky od Aromaticy můžete doplnit do sekce “péče o tělo během těhotenství”?

Ach ty hormony – děkujeme?! 

Vypadávání vlasů po porodu je jedna z mnoha strastní, kterým ženy musí čelit. Není to nic neobvyklého a s tímto problémem se setká po porodu většina žen. A důvod? Zase ty hormony. Během druhého a třetího měsíce těhotenství se odehrává hormonální změna, která mimo jiné stimuluje růst vlasů, po porodu se tyto hormony přestanou vyplavovat a ty objemné hezké vlasy vypadávají až trojnásobně krát. Odborníci doporučují se na tuto nepříjemnost připravovat už během těhotenství. Určitě je vhodné zakomponovat kyselinu listovou, která pomůže jak matce tak dítěti. Vyvážený jídelníček a dostatek vitamínů je jedna z cest, jak vypadávání vlasů předejít. Již během těhotenství můžete také zakomponovat pupálková olej s beta karotenem, který přispívá ke krásným vyživovaným vlasům i nehtům. 

Jak předejít striím?

Stejně tak jako vypadávání vlasů i strie jsou velmi častým problémem, které nastávající maminky musí řešit. Nejdůležitějším bodem je prevence již na samotném začátku těhotenství a o problematické partie se začít starat co nejdříve. Ač je kůže přirozeně elastická, během těhotenství se tato schopnost zmenšuje. Tělo produkuje hormon gestagen, který snižuje pružnost tkání, a kvůli tomu se mohou  narušit elastická vlákna v kůži. Jak tedy striím předejít? Bříško a boky si každý den namažte třeba šlehaným bambusovým máslem. Omezuje vznik projevů stárnutí pleti a slouží jako prevence vzniku strií. Máslo pokožku hluboce hydratuje a podporuje elasticitu. Jakmile jednou vyzkoušíte šlehané bambucké máslo, už nebudete chtít jiné a uvidíte, že zůstane ve vaší kosmetické taštičce i po tomto krásném období. 

Dejme našemu tělu čas

Během šestinedělí dochází ke zpětnému zavinování dělohy, které doprovází mírné křeče, tam dole to bolí, obzvlášť pokud miminko nepřišlo na svět přirozenou cestou, ale císařským řezem. Ženské tělo je sice nesmírně elastické, ale i drobné jizvy potřebují k zahojení pomoc. Nechte si proto u nočního stolku Měsíčkovou mast. Poctivá sádlová mast jizvy zvláční a při pravidelné masáži zahojí. Proto buďme na sebe hodné. Dejme tělu potřebný čas k regeneraci. Nespěchejme. Nechtějme po tělu ze dne na den další zázrak. Naše tělo devět měsíců čekalo, živilo nový život a měnilo. A že i po půl roce stále neoblékneme své oblíbené jeany a na bříšku není vyrýsovaný six pack, i když se termín porodu téměř shodoval modelkou, kterou sledujete na Instagramu? To čert vem. Téměř rok se tělo připravovalo na to, aby mohlo dalo nový život. Nebuďme na sebe přísné, i ty kila půjdou dolů samy, přirozeně. 

Magické šestinedělí 

Kde jaká maminka vám potvrdí, že šestinedělí je jako jízda na té nejbláznivější horské dráze. Nahoru, dolů, jedna změna za druhou a seznamování se s tím malým zázrakem. Zeptali jsme se několika maminek, jakou radu by daly samy sobě o šestinedělí. Většinou se odpovědi nelišily. Odpočívat, odpočívat, mazlit se s miminkem, neřešit úklid a nebát se říct o pomoc. Nestresujte se návštěvami, které budou bezpochyby klepat na dveře a dožadovat se podívat se na miminko. Dejte všechny tyto starosti stranou a zvykejte si na novou životní etapu. A ne vždy je to takto růžové – 3/4 novopečených maminek zažilo poporodní blues. Ty se vyznačují útlumem nálady a nastoupí pochybnosti a samy sebe se ženy ptají, zda tuto novou roli zvládnou. Je to naprosto normální a přirozené si klást všechny tyto otázky, ovšem pokud tato nálada převládá a pomalu si odkrajuje větší a větší koláč z vašeho života, je zodpovědné zkonzultovat své pocity s odborníkem, který odhalí, zda nejde o klinickou depresi.