BLOG: O bylinkách a lidech – Jak začít s otužováním

Délka čtení: 3 minuty

Kdo by kdy řekl, že se stále více a více lidí bude dobrovolně vystavovat nízkým teplotám? Otužovat se můžeme mnoha způsoby, ovšem jedno je jisté. Jestli se budete otužovat každý den studenou sprchou, studeným vzduchem nebo budete chodit pravidelně plavat do studené vody, pozitivní účinky se během pár týdnů určitě dostaví. Pojďme se společně podívat na to, jak správně začít s otužováním.

Štěstí přeje připraveným

Každý, kdo s otužováním začínal, vám hned na úvodu řekne: “Hlavně neuspěchat začátek.” Pokud podceníte fázi přípravy, může se z otužování stát velmi nepříjemná záležitost, na kterou bychom neradi vzpomínali a o co hůř, může mít i negativní vliv na naše zdraví. Jakmile se rozhodneme, že se do otužování pustíme, je velmi důležité nepodcenit přípravu.

Kdy je vhodné začít?

Jestliže jste nad touto otázkou už přemýšleli, můžeme vás ujistit, že neexistuje špatný moment. Můžete zlehka začít třeba tím, že si na noc ztlumíte o jeden stupeň topení nebo necháte pootevřené okno. 

Pokud to s otužováním myslíte opravdu vážně, ideální je začít hned ráno ve sprše. Můžeme se sprchovat vlažnou vodou a postupně otáčet kohoutek směrem ke studenější až ledové. Ze začátku stačí pár vteřin, postupně se intervaly budou zvyšovat a každým dnem bude ledová sprcha snesitelnější a příjemnější začátek dne. Důležitá je trpělivost a laskavost k sobě samému. V zimě se doporučuje sprchovat 1–3 minuty, v létě 3–5 minut. Během ledové sprchy odborníci na chladovou terapii doporučují se pohybovat a nenamáčet si hlavu. 

A jaké roční období je nejlepší pro otužování? Pokud se chcete vydat ven, odborníci doporučují začít s otužováním na jaře nebo na podzim. Vzduch je přes den příjemně teplý, sluníčko trochu hřeje a do vody se hned jde s lepším pocitem. Důležitá je příprava, pravidelnost, odhodlání a pozitivní výsledky se projeví za 3 až 4 týdny.

Hurá do (ledové) vody!

Ledové sprchy máme nějaký ten pátek za sebou, tak to pojďme zkusit ven! Před vstupem do vody se rozcvičte, prodýchejte se a na nic nečekejte. Do vody vstupte co nejrychleji po krk a pokud je to možné, plavte, hýbejte se a dýchejte. Nádech, výdech. Prvotní střet s vodou nebude pravděpodobně příjemný. Zklidněte svou mysl a soustřeďte se na pravidelné vydechování a pokuste se uvolnit. První zážitek ve studené vodě by neměl být dlouhý, zpravidla se doporučuje 1-2 minuty a hned ven. Jakmile je člověk opět na pevnině, osuší se, obleče se a tělo by se mělo opět rozpohybovat. Někteří otužilci preferují skákat, jiní si udělají pár kliků a někdo si jde zaběhat. Důležité je, aby se tělo dostalo opět do pohybu. Pokud si chcete otužování zkusit na vlastní kůži pod vedením zkušených profíků, vydejte se na pobyt s Nature Therapy, který nyní můžete podpořit i na HitHitu.

Nespočet benefitů pro naše zdraví

Otužování má nespočet plusů pro naše psychické i fyzické zdraví. Chrání naši obranyschopnost a posiluje imunitní systém. Stejně tak jako otužování i kapky Ginkgo Biloba aktivizují krevní oběh, čímž zlepšují zásobení tkání kyslíkem a živinami. Během otužování se v krvi zvyšuje hladina cytokinů a bílých krvinek, a pokud je proces otužování pravidelný, zrychluje se imunitní reakce proti antigenům. Zároveň různé výzkumy popisují pozitivní vliv otužování i Ginkgo Biloby na naši psychickou pohodu. Během otužování je však nutno dodržovat několik zásad: respektování věku a zdravotního stavu, dlouhodobost, soustavnost a postupnost. 

Pokud máte zdravotní problémy, vždy se poraďte se svým lékařem.

 

Autor článku: Veronika Konečná