Přírodní antibiotika

Antibiotika jsou bezesporu jedním z nejlepších vynálezů, které nám moderní medicína přinesla. Používají se k zabíjení nebo inhibici růstu bakterií. Objev penicilinu se řadí mezi největší mezníky v dějinách medicíny. Avšak i naši předci používali sílu různých bylinek, které mají antibiotické účinky. Původní antibiotika, stejně jako mnoho dnešních antibiotik, pocházejí z přírodních zdrojů. Které bylinky a potraviny můžeme považovat za přírodní antibiotika a kdy je využít?

Co jsou přírodní antibiotika?

Přírodní antibiotika jsou bylinky a potraviny, obsahující takové látky, které pomáhají bojovat s bakteriální infekcí. Neméně důležitou výhodou je fakt, že na přírodní antibiotika si bakterie nemohou vytvořit odolnost a tím pádem nepodléhají bakteriální rezistenci. Na rozdíl od antibiotik můžeme tyto potraviny brát i preventivně.

Suroviny, se kterými nešlápnete vedle

Sepsali jsme vám 5 zázračným surovin, s jejichž volbou uděláte jedině dobře. Všechny jsou velmi dostupné a řadí se na list k přírodním antibiotikům.

Zázrak jménem česnek

Určitě nic nezkazíte, pokud česnek zařadíte pravidelně do svého jídelníčku. Můžete jej využít v kuchyni ve formě čerstvého, nebo ve formě černého fermentovaného česneku, který si vychutnají především ti, kterým česnek jednoduše nevoní.

Česnek je doslova napěchovaný bioaktivními látkami, které mají pro lidský organismus celou řadu pozitivních benefitů. Česnek je znám pro své preventivní účinky, ale také pomůže bojovat s rodem Campylobacter. Nemalou zásluhu si také připíše v boji proti zubním kazům. Jeho antibiotické vlastnosti efektivně bojují s bakteriemi rodu Streptoccocus v dutině ústní.

Sladký i antibiotický med

Med se od starověku používal k léčbě různých onemocnění, ale až koncem 19. století vědci zjistili, že med má přirozené antibakteriální vlastnosti.

Med chrání tělo před nemocemi, které způsobují některé typy bakterií. Některé druhy medu také pomohou vyprodukovat speciální buňky, které pomáhají v regeneraci tkání, které poškodila infekce. Med také obsahuje protizánětlivé látky, které mohou pomoci zmírnit bolest a zánět.

Ne všechny medy jsou však stejné. Antibakteriální kvalita medu závisí na druhu medu a také na tom, kdy a jak se sklízí. Některé druhy mohou být mnohem účinnější než jiné.

Štiplavý zázvor zatočí i s angínou

Zázvor se nám pomalu dostává do kuchyně, ale jeho vlastnosti můžete využít i jinde. Vědecká komunita také uznává zázvor jako přírodní antibiotikum. Několik studií prokázalo schopnost zázvoru bojovat proti mnoha kmenům bakterií. Vědci také zkoumají sílu zázvoru proti mořské nemoci.

Čaj z Echinacei přispěchá na pomoc

Výluh z echinacey léčitelé využívali již od pradávna. A výzkumníci už začínají chápat, v čem tkví její kouzlo. Studie zveřejněná v Journal of Biomedicine and Biotechnology uvádí, že extrakt z Echinacey pomáhá zabíjet mnoho různých druhů bakterií, včetně Streptococcus pyogenes. Tato bakterie může za spálovou angínu a je původcem infekcí dýchacích cest, kůže, systémových infekcí.

I oregano pomůže

Možná vás to překvapí, ale tato bylinka, kterou běžně používáte jako koření do polévek, obsahuje antibiotické látky. Studie ohledně účinků stále probíhají, avšak pokud se rozhodnete oregano vyzkoušet, oregano má nejvyšší efekt, pokud jej podáte ve formě oleje.

Vždy s konzultací lékaře

Pokud máte zdravotní potíže, vždy svou volbu konzultujte s lékařem. Dokonce se některé léky nemusí snášet s potravinami (např. s citrusy a zázvorem) a účinky se tudíž mohou nulovat.