Detoxikace organismu přírodní cestou 

délka čtení: 4 minuty

Co znamená detoxikace a jak na ní?

Co byste měli vědět, než se do očisty těla pustíte, a jaké byliny přizvat na pomoc? Detoxikace neboli očista organismu je přirozený proces, který v našem těle probíhá prakticky neustále. Není tedy třeba podstupovat nějaké drastické očisty a diety.

Očistné procesy v těle však můžete, zejména na jaře, vhodně podpořit přírodní cestou. Využití bylin a zároveň odlehčení jídelníčku dokáže nastartovat očistné procesy v těle, aniž by vaše telo zbytečně zatížilo, nebo vystresovalo.

Kterých orgánů se detoxikace týká?

Játra a žlučník zodpovídají za detoxikaci všech látek, které nelze rozštěpit a využít k tvorbě nové energie. Jsou jakousi chemickou továrnou našeho těla a musejí být tedy v rovnováze, aby očistné procesy našeho těla mohly správně fungovat. Vedle jater hraje důležitou roli při očistě těla trávicí trakt. Střeva jsou díky svojí délce náchylná na zanesení při dlouhodobě nevyvážené stravě. V neposlední řadě jsou to také ledviny jako orgán, který zodpovídá za tekuté složky potravy a odvádění toxinů z přijímaných tekutin. Jelikož však v našem těle nic není izolované a všechno souvisí se vším, pokud v těle vzniká nerovnováha, přenáší se do celého organismu, což ovlivňuje i naši energii a to, na kolik pociťujeme “jarní únavu”.

Jaké byliny využít pro jarní očistu?

Ostropestřec mariánský je jednou z osvědčených bylin používaných k regeneraci a zdravému fungování jater a trávicího systému. Přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi, je to antioxidant a podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu. Má příznivý vliv na trávení, zlepšuje pravidelnost vylučování a pročištění trávicího systému. Má ochranný vliv na buňky jaterní tkáně a přispívá k detoxikačním a očistným kůrám jater.

Vedle ostropestřce je osvědčeným přírodním pomocníkem pro detoxikaci organismu ořešák královský. Bylinná tinktura z oplodí a listu ořešáku královského podporuje normální funkci střevního traktu a ledvin. Používá se na čištění a léčení trávicího ústrojí, protože velmi dobře působí v žaludku a ve střevech. Ořešák je také antioxidant a příznivě ovlivňuje přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu a metabolismus lipidů.

ostropestřec.   ořešák královský

Jak přírodní preparáty vhodně používat?

Ostropestřec mariánský používejte jako několikatýdenní kůru. Konzumujte jednu lžíci granulátu jednou denně např. ve smoothie nebo v jogurtu. V užívání je důležitá pravidelnost. Měli byste jej tedy užívat každý den po dobu několika týdnů, např. jednoho měsíce, a pak kůru na několik měsíců přerušit. Můžete praktikovat dvakrát do roka. Ideální pro očistné procesy je však jarní období. Ostropestřec není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy a může mít vliv na účinky některých léků. Nedoporučuje se lidem s vysokým krevním tlakem a vážně nemocným.

Tinktura z ořešáku královského se užívá dvakrát denně na lačno, zhruba půl hodiny před jídlem. I v tomto případě by se mělo jednat jen o několikatýdenní kůru a stejně tak platí pravidlo pravidelnosti. Také tinktura z ořešáku není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy. 

detoxikace organismu

Abyste dosáhli vhodného účinku, měli byste také upravit svůj jídelníček, zařadit pohyb a dopřát si dostatek odpočinku pro regeneraci organismu. V době detoxikace tedy odlehčete jídelníček a podpořte pitný režim. Vynechejte maso i uzeniny, cukr, omezte bílou mouku a rozhodně také alkohol, kávu a slazené nápoje. Naopak přidejte vlákninu a čerstvou zeleninu a ovoce. Dostatečně spěte a odpočívejte. Přísun nové svěží energie pro vaše tělo i mysl bude tou nejlepší odměnou.