Jak vyzrát na fyzickou únavu a nalézt úlevu od svalové bolesti?

délka čtení: 3 minuty

Znáte to. Práce na zahradě je po zimě více než dost. Pustíte se do toho a druhý den se nemůžete ani hnout, jak vás bolí celé tělo. Nebo konečně po zimě opět vyběhnete na svoji oblíbenou trasu, ale svaly vám o sobě dají důrazně vědět a chůze do schodů se tak stane na pár dní nevítanou aktivitou.

Zvýšená fyzická námaha nebo právě sportovní aktivita či silový trénink jsou často spojeny s namoženými a bolavými svaly. A i když jste se možná před a po té dané aktivitě protáhli, pokud je to činnost, na kterou vaše tělo není zvyklé, dá vám to vědět. Stejně tak pokud chodíte do posilovny budovat svalovou hmotu, svalová bolest je často vedlejším produktem takové činnosti.

kostivalové gely

Proč nás bolí svaly?

Běžná bolest svalů vzniká díky chemickým pochodům v našem těle. Je způsobena trhlinkami ve svalových vláknech, které při zanícení produkují vedlejší látky. Následně tato vlákna opět srůstají a stávají se většími a silnějšími. Tímto regeneračním procesem tedy rostou naše svaly.

Pokud nás svaly po fyzické námaze či sportu bolí, je třeba si nejdřív uvědomit, o jakou bolest se jedná. Pokud svaly bolí hned po fyzické námaze či tréninku, bolest vzniká díky jejich přílišnému prokrvení. V takovém případě je dobré jejich zchlazení, čímž prokrvení zpomalíme a bolest zmírníme.

Pokud cítíme ztuhlou bolest ve svalech spíš druhý den, jedná se naopak o nedostatečné prokrvení dané partie. Na takovou bolest je dobré zahřívání, které pomůže svaly prokrvit.

Vedle toho, že pro regeneraci je důležitá vyvážená strava s dostatkem bílkovin, které jsou základní stavební jednotkou svalů, dostatečný pitný režim, vydatný spánek a jemnější pohyb, můžete využít i tradiční pomocníky z přírody.

Které bylinky přizvat na pomoc v případě fyzické únavy?

Kostival lékařský patří k bylinám známým a osvědčeným již od středověku. Jeho jméno napovídá, že dokáže spojovat kosti a tkáně. A opravdu mast z kořene kostivalu patřila od dávných dob k nejvyužívanějším mezi ranhojiči a bylinkáři.

Kostival obsahuje účinnou látku alantoin, která podporuje tvorbu nových buněk a tkání a urychluje proces hojení, zatímco zároveň omezuje vznik zánětů. Má regenerační účinky a podporuje hojení svalů, pokožky i zlomenin.

Kostivalové masti a gely se používají na bolavé a namožené svaly po náročném sportovním výkonu či namáhavé fyzické práci. Pomáhají také při bolestech kloubů, zmírňují otoky a urychlují vstřebávání modřin. Nikdy se však nepoužívají do otevřených ran.

Jaké přírodní pomocníky zvolit při fyzické únavě a bolesti kloubů?

Aromatica vyvinula podle tradičních osvědčených receptur dva druhy kostivalových gelů právě v závislosti na tom, jaký je charakter bolesti. Chladivý kostivalový gel s mentolem využijete při bolestech a zatuhlosti svalů po fyzické námaze. Pomáhá uvolnit zatuhlé svaly a klouby po fyzickém výkonu, při pocitu těžkých nohou po dlouhém stání a také při rekonvalescenci po úrazech. Hřejivý kostivalový gel s kafrem dokáže danou oblast naopak prohřát a prokrvit. Je vhodný k regeneračním, prohřívacím masážím k uvolnění ztuhlých svalů a je vhodný také k nabuzení svalů před výkonem, čímž omezuje riziko zranění. Není vhodný pro použití v místě zánětu, kde lze naopak využít gel chladivý.

kostivalové gely  kostivalové gely