Herbář: Kostival lékařský

délka čtení: 3 minuty

Kostival lékařský patří k bylinám známým a osvědčeným již od středověku. Jeho jméno napovídá, že dokáže spojovat kosti a tkáně. A opravdu mast z kořene kostivalu patřila od dávných dob k nejvyužívanějším mezi ranhojiči a bylinkáři. Kostival se ale vyplatí znát i v dnešní době, jelikož jeho skvělé léčivé účinky vám dokážou pomoci jak při rekonvalescenci po úrazech, tak i při namožených svalech.

Léčebné účinky kostivalu

Kostival lékařský je známý svými schopnostmi urychlit hojení ran a zlomenin. Obsahuje účinnou látku alantoin, která podporuje tvorbu nových buněk a tkání a celkově urychluje proces hojení, zatímco zároveň omezuje vznik zánětů. Má regenerační účinky a podporuje hojení svalů, pokožky i zlomenin.

Kostival má protizánětlivé vlastnosti, které ho činí užitečným při léčbě artritidy, revmatismu a bolestí svalů a kloubů. Jeho aplikace ve formě masti nebo obkladů může zmírnit bolest a zánět.

Díky svým regeneračním a antimikrobiálním schopnostem se kostivalový extrakt používá také na pleť k léčbě ekzémů, popálenin a akné.

kostivalová mast kostivalová mast

Způsoby využití kostivalu

Nejčastější využití kostivalu je ve formě bylinné masti. Tradiční kostivalová mast, jejímž základem je vepřové sádlo, je jedna z nejznámějších a nejvýznamnějších bylinných mastí pro hojení ran, modřin a svalových potíží.

Lze použít i čerstvé listy kostivalu zevně jako obklad na místo postiženého svalu či kloubu. Nejdřív je ale třeba narušit strukturu listu např. nožem či válečkem. Kostival ale nepoužívejte na otevřené rány!

kostivalová mast kostivalová mast

Sběr kostivalu

Kostival lékařský je trvalka, kterou najdete na vlhčích místech spíše ve stínu na loukách či poblíž řek a potoků.

Kořeny se vyrývají během září a října a využijete je na tinktury a masti. Sbírají se ale i listy. Je důležité sbírat bylinky šetrně a nevybírat všechny listy či kořeny, aby mohly i nadále růst a prosperovat.