Jak na bolest kloubů přírodní cestou?

délka čtení: 3 minuty

Každý z nás asi někdy zažil bolest kloubů. Ta může mít mnoho příčin od únavy po fyzicky náročné práci, přes zánětlivé onemocnění, zranění či artrózu.

My se v dnešním článku podíváme na osvědčené tipy z přírody na bolest kloubů. Samozřejmě pokud vás klouby bolí delší dobu, tak návštěva lékaře je tou první radou.

Tipy z přírody na bolest kloubů

Zázvor

Zázvor je známý svými protizánětlivými vlastnostmi a kromě toho, že vás prohřeje zevnitř, může pomoci snížit bolest kloubů. Připravte si zázvorový čaj jednoduše tak, že nastrouháte čerstvý kořen zázvoru a zalijete ho vroucí vodou. Pijte tento čaj denně. Ale jako se vším, nic se nemá přehánět. A to platí i u zázvoru.

Kurkuma

Kurkuma obsahuje kurkumin, který má silné protizánětlivé účinky. Ulevuje také od chronických bolestí svalů a kloubů a pomáhá zlepšit trávení. Můžete zvážit přidání kurkumy do jídla nebo si připravit kurkumový nápoj smíchaný s horkým mlékem.

Omega-3 mastné kyseliny

Správná strava hraje klíčovou roli v zachování zdraví kloubů. Zahrňte do svého jídelníčku potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako jsou losos, tuňák a lněné semínko. Tyto látky mají protizánětlivé účinky a mohou pomoci snížit bolest kloubů. Důležité jsou také vitamíny a minerály, jako je vitamin D a vápník, které podporují zdravé kosti a klouby. 

Snížení váhy v případě, že trpíte nadváhou či obezitou, výrazně přispívá k menšímu zatížení kloubů a tedy úlevě od bolesti kloubů.

Kostival lékařský

Kostival je bylina, která se tradičně využívá pro hojení tkání a omezení zánětu při procesu hojení. Kostival má protizánětlivé vlastnosti, které ho činí užitečným při léčbě artritidy, revmatismu a bolestí svalů a kloubů. Urychluje hojení ran a zlomenin, ale i namožených svalů.

Kostivalový gel nebo krém je jedním z nejběžnějších způsobů použití kostivalu k léčbě bolestí kloubů. Tento gel lze aplikovat přímo na postižené klouby. Díky svým protizánětlivým a analgetickým vlastnostem může pomoci zmírnit bolest a zánět.

Ulevuje od bolesti po namáhavé fyzické práci či sportovním výkonu.

kostivalové gely kostivalové gely kostivalové gely

Jírovec maďal

Plody jírovce známé jako kaštany (pozor nejsou jedlé) obsahují látky, které působí protizánětlivě, zlepšují průtok krve v cévách a ulevují od bolesti kloubů. Stejně jako u kostivalu se využívá ve formě mastí

Epsomská sůl

Epsomská sůl obsahuje síran hořečnatý, který pomáhá uvolnit svalové napětí a odbourat stres a může také ulevit od bolesti kloubů. Přidejte hrst epsomské soli do horké vany a užijte si kvalitní odpočinek po dobu 20 minut. 

Kvalitní spánek

Kvalitní a dostatečně dlouhý spánek je zásadní pro regeneraci těla. Ujistěte se, že spíte alespoň 7-8 hodin a nechoďte spát příliš pozdě, i to má totiž vliv na to, jak odpočatí se po probuzení budete cítit.

Pravidelné cvičení

Jakmile se bolesti kloubů uklidní, začněte s lehkým cvičením, které posílí svaly kolem kloubů a zlepší jejich stabilitu. Případně vyhledejte pomoc fyzioterapeuta. Vhodné je i rychlá chůze, jízda na kole, nebo třeba yin jóga, která se zaměřuje prostřednictvím delších výdrží v pozicích v klidu na pojivové tkáně a klouby.

Hydratace

Ujistěte se, že pijete dostatek vody. Dehydratace může způsobit ztuhlost a zhoršení bolesti kloubů.

kostivalová mast kostivalová mast kostivalové gely

Je důležité si uvědomit, že bolesti kloubů mohou mít různé příčiny, a co funguje pro jednoho člověka, nemusí fungovat pro druhého. Proto je vždy dobré konzultovat svůj stav s lékařem nebo odborníkem na zdraví kloubů. Přírodní metody mohou být každopádně užitečné jako doplněk k tradiční léčbě.