Jaké bylinky sbíráme během babího léta?

délka čtení: 3 minuty

Nádherné babí léto přichází a s ním i ideální čas na sbírání bylinek, zejména kořenů a plodů. Září je obdobím, kdy příroda začíná pomalu přecházet do podzimního režimu, a to nabízí unikátní příležitost pro sběratele bylinek. V tomto článku se podíváme na některé z těch nejběžnějších bylinek, které můžete sbírat během babího léta, a na jejich léčivé účinky.

Babí léto a sběr bylinek

Heřmánek pravý

Heřmánek je jednou z nejznámějších léčivých bylinek. Květy heřmánku obsahují éterický olej a flavonoidy, které mají protizánětlivé a uklidňující účinky. Heřmánek se často používá jako prostředek proti nespavosti a na podporu trávení. Čaj z heřmánku může pomoci zlepšit spánek, zmírnit úzkost a snížit stres. Heřmánek je také účinný při léčbě zánětů kůže. Díky svým protizánětlivým a hojivým účinkům pomáhá při léčbě akné, ekzémů, popálenin a podráždění kůže. Heřmánek kvete v přírodě od května do září. Květy heřmánku sbírejte za slunného počasí a sušte ve stínu a při teplotě do 40 stupňů, aby si zachoval všechny léčivé látky.

masti čaje

Meduňka lékařská

Meduňka je bylina s citronovou vůní a chutí. Je známá svými uklidňujícími účinky na nervový systém a může pomoci při úzkosti a nespavosti. Tato bylina má také antivirové vlastnosti a může pomoci při prevenci nachlazení. Nejčastější využití je ve formě čajů.

čaje čaje

Růže šípková

Růže šípková známá jako šípek, je plná vitamínu C a antioxidantů. Plody této byliny jsou skvělým zdrojem pro posílení imunitního systému a boj proti chřipce a nachlazení. Růže také pomáhá udržovat zdravou pokožku a je oblíbenou surovinou pro výrobu bylinných čajů a sirupů. Šípky sbírejte jen plně zralé, které mají nejvíce vitamínu C. Sušením či rozrušením struktury šípky ztrácejí mnoho vitamínu C, takže je nejlepší je skladovat zmražené a využívat postupně na čaj.

květový sirup květový sirup

Tymián obecný

Tymián je aromatická bylina s antibakteriálními vlastnostmi. Jeho listy a květy jsou bohaté na éterický olej thymol, který může pomoci při nachlazení a infekcích dýchacích cest. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a působí jako antioxidant. Tymiánový čaj nebo sirup může pomoci uvolnit dýchací cesty a zmírnit kašel.

jitrocelové sirupy jitrocelové sirupy

Máta peprná

Máta je osvěžující bylina, která může pomoci při trávicích problémech, jako je nadýmání a zažívací potíže. Je také známá svými účinky na uklidnění bolestí hlavy a migrén. Mátový čaj je oblíbeným nápojem pro zlepšení trávení a uklidnění nervů.

čaje dýchací cesty

Kostival lékařský

Kostival lékařský je mnoha lety prověřená bylina s příznivým účinkem na svalová a kloubní postižení. Působí blahodárně na hojení ran, podvrtnutí, namožení svalů či bolesti kloubů. Kořeny se vyrývají během září a října a využijete je na tinktury a masti. Čerstvé listy lze použít zevně jako obklad na místo postiženého svalu či kloubu. Nejdřív je ale třeba narušit strukturu listu např. nožem či válečkem.

kostivalové gely kostivalová mast

Třapatka nachová (Echinacea)

Třapatka nachová je známá svou schopností posílit imunitní systém. Podporuje přirozenou obranyschopnost organismu a normální funkci horních cest dýchacích. Díky tomu je třapatka nachová často využívána jako prevence a podpora při nachlazení, chřipce a dalších infekčních onemocněních. Osvědčila se ale také při zánětech močových cest nebo boji s únavou. Květy třapatek se sbírají v období léta a brzy na podzim, kdy jsou v plném květu a obsahují nejvyšší koncentraci léčivých sloučenin. Pro využití se nejčastěji suší nebo macerují v lihu. Velmi účinný je také kořen třapatky. Ten vyryjte ze země až v třetím roce pěstování v podzimním období. Je možné jej usušit, nebo naložit do lihu jako tinkturu.

echinaceové kapky echinaceové kapky

Při sběru bylinek se ujistěte, že sbíráte správnou rostlinu, a vždy dodržujte zásady šetrného sběru. Poděkujte bylince a vezměte si jen tolik, kolik opravdu spotřebujete. Sbírejte bylinky s péčí a láskou, aby mohly na daném místě dále růst a prosperovat.