Herbář: Pupalka dvouletá 

délka čtení: 3 minuty

Pupalka je dvouletá rostlina s velkými žlutými květy, která dorůstá do výšky až jeden a půl metru. Lidově bývá označována jako “noční svíce” a to z toho důvodu, že její květy se rozevírají právě v podvečer a v noci, kdy krásně voní a lákají noční motýly k opylování. Jejích účinků využívali i severoameričtí indiáni.

Využití pupalky a její účinné látky

Využití pupalky je relativně všestranné. Díky jejím účinkům se používá vnitřně, ale i na kůži a obecně v kosmetickém průmyslu, popř. také v kuchyni.

Pupalka obsahuje nenasycené esenciální mastné kyseliny, konkrétně kyselinu gama-linolenovou, kyselinu linolovou a olejovou, které si organismus nedokáže vytvořit sám, ale potřebuje je pro správnou funkci orgánů.

Pupalka patří k tzv. ženským bylinkám. Díky svým účinným látkám příznivě ovlivňuje hormonální rovnováhu u žen a je účinná nejen v období před a během menstruace, ale také během menopauzy. Dokáže pomoci při nepravidelném menstruačním cyklu a ​​snižuje přecitlivělost v prsou v období premenstruačního syndromu.

Dále přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi, podporuje imunitní a kardiovaskulární systém.

Velmi oblíbená je při péči o pleť. Pomáhá udržovat krásnou a jemnou pokožku, vyživuje vlasy a nehty. Používá se také při léčbě kožních problémů, ekzémů, atopického ekzému či lupénky.

pupalkový olej  pupalkový olej

Semena pro olej, kořen jako pochutka

Z rostliny se využívají semena, květy i kořen. Semena jsou velmi ceněná díky obsahu kvalitního oleje. Ten je získáván za studena lisováním. Kořen, sbíraný buď na podzim či z jara, je možné uvařit a využít při přípravě jídel podobně jako jinou kořenovou zeleninu, nebo syrový nastrouhat do salátu. 

Nejčastější využití je však ve formě za studena lisovaného oleje ze semen pupalky. Olej je vhodný pro vnitřní i vnější užívání a má široké využití jak ve výživě a prevenci, tak v kosmetice. Můžete jím mazat problematická místa na kůži nebo použít jako masážní olej. Při vnitřním použití vám pomůže k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi a ženám k (před)menstruačnímu komfortu, jelikož pozitivně ovlivňuje hormonální hladinu u žen.

pupalkový olej