Ořešák královský a jeho královské účinky

délka čtení: 3 minuty

Mohutný strom, který se dožívá sta let a více, plodí oblíbené vlašské ořechy. Skrývá však také velkou sílu ve svých listech a oplodí. Jeho využití v domácnostech bývalo v minulosti velmi pestré.

Královské účinky ořešáku

Díky obsaženým tříslovinám má ořešák detoxikační účinky. Zelené nezralé oplodí má třikrát více účinných látek než listy. Výtažky z nezralých ořechů a mladých listů macerovaných v alkoholu, tedy ve formě tinktury, se používají na čištění a léčení trávicího ústrojí, působí velmi dobře v žaludku i ve střevech. Dokáže také brzdit zánětlivé procesy v žaludku a ve střevech a vypudit parazity.

Odvar z listů a/nebo oplodí se využíval také jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a hrtanu. Při zevním použití na kůži má stahující a antibakteriální účinek a působí protizánětlivě. Proto se obklady či koupele využívají při ošetření kůže, špatně se hojících ran, ekzému, proleženin či plísní.

ořešák královský   ořešák královský

Kdy vyrazit na sběr?

Mladé listy sbírejte během června a července ideálně dopoledne. Nechte je sušit bez stopek rychle ve stínu při teplotě do 40 stupňů, aby listy nezhnědly. Uložte do uzavíratelných nádob a skladujte v temnu.

Nezralé oplodí sbírejte v červenci a srpnu přes poledne. Není moc vhodné k sušení.

Babské rady a tradice

Ořešák míval v minulosti hojné využití při péči o tělo a vlasy. Využíval se na barvení vlasů do tmavých odstínů, ale také pro podporu růstu vlasů. 

Pokud byste chtěli takovou přírodní hnědou barvu na vlasy vyzkoušet, nakrájejte zhruba 150 g zeleného oplodí, zalijte půl až třičtvrtě litrem vody a vařte asi 10-15 minut na mírném ohni. Po vychladnutí vetřete do vlasů a nechte volně uschnout. Pozor jen, že ořešák obarví i váš hrnec.

Odvar ze směsi listů a oplodí, opět cca 10-15 minut povařený, můžete použít do koupele nebo na obklady. Při takovém použití je vhodný pro dezinfekci špatně se hojících ran, zánětů kůže, plísní, akné či proleženin.

Vyrobit si můžete také například ořešákový olej, kdy několik mladých listů ořešáku zalijete olivovým olejem. V uzavřené nádobě macerujte tři týdny, každý den však protřepejte. Poté přeceďte a uchovávejte v lednici. Olej je vhodný na místa, která trápí ekzém, lupénka či plíseň. Lze použít i na masáž hlavy proti vypadávání vlasů.

V neposlední řadě bychom rádi zmínili ořechovku. Likér, který podpoří trávení, se vyrábí také z oplodí ořešáku. Oplodí se sbíralo za letního slunovratu a macerovalo až do toho zimního, aby likér přinesl slunce a sílu léta do času temných zimních dní.

Dle lidových tradic je ořešák symbolem plodnosti a také prý pomáhá nalézt sílu pro nové začátky a čelit životním změnám. Až tedy příště ořešák královský v přírodě uvidíte, zastavte se na chvilku posedět a rozjímat pod jeho korunou. Jeho síla vám zajisté zlepší den a dodá energii.

banner_ořešák