Jak na boj s vysokým cholesterolem?

délka čtení: 3 minuty

Slovo cholesterol s sebou samo o sobě nese spíše negativní konotaci. Ta ovšem souvisí převážně se stavem zvýšené hladiny této látky v krvi, kdy hrozí vyšší riziko onemocnění srdce a cév. Co tedy cholesterol je a co způsobuje jeho zvýšené hodnoty?

Cholesterol je tuková látka obsažená v našem těle a ve všech živočišných tkáních. Je součástí každé naší buňky, stavební jednotkou nervů a některých hormonů. Pomáhá tělu zpracovávat tuky a podílí se na tvorbě vitamínu D. Většinu si ho organismus vyrábí sám. Přijímáme ho ale také ve stravě. 

Má tedy svou důležitou roli v našem těle. V nadměrném množství je však škodlivý, protože způsobuje ukládání tuků a dalších látek ve stěnách cév. To může vést k omezení průtoku krve důležitými orgány, a tedy následně ke vzniku mnoha závažných onemocnění, jako je např. infarkt a cévní mozková příhoda (mrtvice). 

Prevence a včasná léčba jsou tedy v případě vysoké hladiny cholesterolu v krvi zásadní.

boj s cholesterolem

Co způsobuje zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi?

Hladina cholesterolu v krvi je dána kombinací vrozených a získaných faktorů. Obecně souvisí primárně s životním stylem. Hlavními rizikovými faktory jsou: nevhodné složení stravy s příliš vysokým obsahem nasycených a trans mastných kyselin, tedy s převahou tučných jídel, masných výrobků, sýrů, palmového oleje, zpracovaných potravin či fast food jídel, dále obezita, nedostatek pohybu, nadměrné pití alkoholu a kouření. Souvisí také s věkem, kdy větší riziko nastává s přibývajícím věkem, ale může být ovlivněna i geneticky. Zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi mohou zapříčinit také onemocnění jater, slinivky břišní, ledvin či štítné žlázy.

Doporučujeme nechat si u praktického lékaře tyto hodnoty pravidelně preventivně měřit a v případě zvýšených hodnot zahájit boj s cholesterolem dříve, než se riziko vzniku onemocnění srdce a cév prohloubí.

Jak tedy můžete snížit vysokou hladinu cholesterolu v krvi?

Z výše uvedeného vyplývá, že změna životního stylu je zásadní pro dlouhodobé vítězství nad vysokými hodnotami cholesterolu. Jedná se především o skladbu jídelníčku, kdy je třeba omezit tučné výrobky, fast foody a alkohol. Naopak zařadit bychom měli více ovoce, zeleniny, vlákniny, ryb a nízkotučných mléčných výrobků. Nezbytnou součástí je pravidelný pohyb. Tyto kroky by měly podpořit také omezení tělesné hmotnosti u nemocných s nadváhou či obezitou. Důležitým krokem je přestat kouřit a omezit stres, pokud jste mu pravidelně vystaveni.

Tyto kroky můžete podpořit také využitím přírodních doplňků stravy. Jednou z bylin, která se osvědčila při snižování hladiny cholesterolu v krvi, je pupalka dvouletá.

Pupalka obsahuje nenasycené esenciální mastné kyseliny, konkrétně kyselinu gama-linolenovou, kyselinu linolovou a olejovou, které si organismus nedokáže vytvořit sám, ale potřebuje je pro správnou funkci orgánů. Pupalkový olej přispívá k udržení normální hladiny cholesterolu v krvi, podporuje imunitní a kardiovaskulární systém.

pupalkový olej    pupalkový olej