Herbář: Sléz

délka čtení: 3 minuty

Sléz je jednou z těch cenných bylin, která je možná v současnosti lehce přehlížená na úkor jiných bylinek. Jeho květy však nepřehlédnete. Jsou zbarvené do růžova až fialova a listy jsou měkké na dotek. Pochází z Evropy a severozápadní Asie, ale dnes jej lze nalézt po celém světě. Nejčastěji roste na loukách a pastvinách. U nás nalezneme nejvíce sléz maurský, sléz přehlížený nebo sléz lesní, nicméně léčivé účinky mají všechny zmíněné.

Léčivé účinky

Květy slézu i nať obsahují velké množství slizových látek, tříslovin a vitamínu C.

dýchací cesty

Dýchací cesty

Nejvýznamnější účinky slizových látek slézu spočívají v tom, že dokáží chránit a hojit sliznice. Sléz tak působí blahodárně především na dýchací cesty. Používá se při nachlazení a zánětech, bolesti v krku a zejména při bolestivém, suchém a dráždivém kašli.

Problémy s trávením

Sléz podporuje trávení tím, že obsažený sliz pomáhá chránit sliznici žaludku a střev a urychluje jejich hojení. Je proto užitečný při léčbě žaludečních vředů, nadýmání a zánětů střev.

Hojení ran

Díky svým protizánětlivým vlastnostem je sléz skvělým pomocníkem při léčbě kožních zánětů, od drobných podráždění, akné až po větší problémy jako jsou bércové vředy

Využití

Mezi nejčastější formy využití léčivých vlastností slézu patří čaje. Můžete si připravit čaj z čerstvého slézu, často se ale používá v čajových směsích zejména zaměřených na dýchací cesty či trávení.

Bylinný čaj Dýchací cesty

Bylinná směs Dýchací cesty obsahuje byliny, které podporují normální funkci dýchacího systému. Tymián, jitrocel a mateřídouška jsou známé svými blahodárnými účinky na dýchací soustavu, a navíc podporují přirozenou obranyschopnost organismu. K tomu květ a list slézu, kořen proskurníku a lékořice.

Květový čaj

Speciálně namixovaný květový čaj je skvělou alternativou našich bylinkových čajů, který je ideální pro každodenní popíjení. Nádherně voní, ještě lépe chutná a obsahuje jen ty nejkvalitnější bylinky.

květový čaj květový sirup dychaci caj

Sléz je také vhodný na vnější použití a to ve formě obkladů. Obklad ze studeného nálevu slézu pomáhá zmírňovat otoky a podporuje hojení kůže.

Kloktání odvaru je prospěšné na namožené hlasivky a chrapot.

Sběr

Sbíráme květy, listy a stonky od června do září za slunného dne. Čím častěji se sběr provádí, tím více rostlina nakvétá. Bylinku sušíme ve stínu.