Mast nebo gel – tradiční či moderní produkt?

délka čtení: 3 minuty

Jak jsme již psali v jednom z předchozích článků, úplně prvními výrobky, které firma Aromatica začala po svém vzniku v roce 1992 vyrábět, byly tradiční sádlové masti. Ty jsou u našich zákazníků oblíbené dodnes. Jejich recepturu jsme ani po letech nezměnili, protože víme, že v jednoduchosti je síla. A co funguje, není nutné měnit. 

Přesto jsme se před léty zamýšleli, jak nabídnout, zejména mladším zákazníkům, výrobek, který využije potvrzených účinků kostivalu, ale bude v modernější formě. A vyvinuli jsme kostivalové gely.

Jaký je rozdíl mezi kostivalovou mastí a kostivalovým gelem?

Jednak je to v technologickém postupu.

Kostivalové masti se zpracovávají za tepla. Do rozpuštěného sádla se vkládá sušený kořen kostivalu a nechává se při mírné teplotě macerovat cca 18 hodin. Následně se byliny vyjmou, zvýší teplota, k sádlovému základu se přidává bílý včelí vosk. Po vymíchání masťového základu se hmota chladí a nakonec přidávají další složky (vitamín E, esenciální olej, kafr).

Kostivalové gely se zpracovávají za studena. K vodě se přidává gelotvorná látka a vymíchá se gelový základ. Do základu se pak přidávají ostatní složky – extrakty z kostivalu a jírovce, účinné látky (mentol/kafr/vanilylbutyl eter) a konzervační látky.

A co je tedy lepší – mast nebo gel?

První rozdíl mezi mastí a gelem je v odlišné konzistence přípravků, v roztíratelnosti, v pocitu mastnoty po aplikaci a vstřebatelnosti. 

Gely jsou lépe vstřebatelné, nezanechávají pocit mastnoty. Na rozdíl od mastí, které vytváří na pokožce olejový film. 

U starších osob je ale upřednostňována právě většinou mast, protože zároveň dochází k intenzivnímu promazání suché pokožky. 

Masti jsou balené v plastovém kelímku, a protože jejich základem je živočišné sádlo, je nutné dodržovat podmínky skladování a zejména vyhýbat se změnám teploty.

Gely mají moderní a praktický obal, airless technologie, který snižuje riziko mikrobiální kontaminace produktu, zamezuje vnikání vzduchu do obalu a tím oxidaci složek.

masti kostivalové gely kostivalová mast

Mají obě formy stejné nebo rozdílné účinky?

Kostivalové masti 

Podporují elasticitu pokožky, chrání a zjemňují pokožku, regenerují ji, podporují obnovu tkáně (výrony, modřiny, otoky). Kafr podporuje prohřátí kůže v oblasti unavených či namožených svalů, zvyšuje účinek masáže.

Masti se hodí pro masáže pokožky v oblasti svalů, šlach a kloubů – snižují svalové napětí, bolesti, jsou úlevou pro klouby.

Pomáhají při zmírnění křečí a snížení napětí ve svalech. Používají se na masáž při pocitu unavených nohou např.po celodenním stání.

Jsou vhodné na regenerační masáže po sportovních výkonech, k uvolnění svalů.

masti masti masti

Kostivalové gely

Poskytují komplexní péče o pokožku fyzicky aktivních osob a osob s potížemi v oblasti pohybového aparátu.

Jsou vhodné na přípravnou masáž před výkonem (zvýšení mikrocirkulace krve), připravují namáhaná místa na výkon/zátěž omezují pak možnosti zranění/nadměrného zatížení, dlouhodobě svaly prohřejí.

Po výkonu nebo zátěži uvolňující masáž chladivým gelem přinese zklidnění a osvěžení, úlevu od napětí, bolesti. Má výrazný chladivý efekt.

Gely ale nemusí používat jen sportovci a fyzicky aktivní lidé. Hřejivý kostivalový gel pomůže všem generacím – třeba při zatuhnuté šíji či prohřeje bolavá záda. A chladivý zase uleví při pocitu těžkých nohou po dlouhé práci ve stoje.

kostivalové gely kostivalové gely kostivalové gely

Je tedy jen na vás, zda vsadíte na klasiku – tradiční výrobek, jehož účinky i výroba je prověřená staletími, nebo na modernější formu, která nic na účinku neztratila. 

Nebo můžete zkombinovat obojí…