Jak nalézt úlevu při bodnutí hmyzem?

délka čtení: 3 minuty

Hmyzí bodnutí může být nepříjemným zážitkem, kterému se v letních měsících často nevyhneme. Ať už se jedná o štípnutí komárem, vosou nebo jiným hmyzem, často ho doprovází svědění, zarudnutí a otok. V dnešním článku se zaměříme na několik babských rad a tradičních bylin, které se osvědčily při ošetření štípanců a zmírnění svědění v daném místě.

Babské rady při bodnutí hmyzem

Nejjednodušší a rychlý způsob, jak zmírnit svědění po hmyzím bodnutí je ochlazení. Chlad pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku a dočasně utlumit svědění. Takový efekt má mentol, který příjemně chladí, zmírňuje svědění a působí protizánětlivě. Pokud však nemáte nic s mentolem po ruce, můžete zkusit zabalit kus ledu do čistého ručníku a přiložit ho na postiženou oblast na několik minut. 

Další babskou radou, kterou jste možná už slyšeli, je jablečný ocet. Ten je známý svými protizánětlivými a protibakteriálními vlastnostmi. Mnoho lidí zaznamenalo úlevu od svědění po hmyzím bodnutí po aplikaci jablečného octa. Stačí navlhčit vatový tampon jablečným octem a jemně ho přiložit na postiženou oblast. Octový zápach může být na začátku trochu silný, ale úleva přichází relativně rychle.

Na velmi citlivou pokožku je vhodné použít oves, který podporuje přirozenou obranyschopnost pokožky, pomáhá jí regenerovat a hydratovat. Co si tedy zkusit připravit domácí relaxační ovesnou koupel? Mletá oves se vloží do látkového sáčku nebo punčochy a zavěsí se pod teplou tekoucí vodou v koupelně. Voda získá ovesné vlastnosti a vytvoří blahodárnou lázeň pro vaši pokožku. Relaxujte v ovesné koupeli po dobu 15-20 minut. Ovesná koupel pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku a zmírnit svědění.

kosmín bodnutí hmyzem kosmín bodnutí hmyzem

Které bylinky můžete k ošetření štípanců využít?

Tradiční byliny nabízejí skvělou alternativu k běžně dostupným lékům na ošetření hmyzího bodnutí. Z těch nejpovolanějších jsou to levandule, heřmánek, měsíček, aloe vera a tea tree olej. Mají významné protizánětlivé a zklidňující účinky na podrážděné místo a zmírňují svědivost. 

Levandule

Levandule je známá svými uklidňujícími vlastnostmi a příjemnou vůní. Kromě toho má také protizánětlivé a protibakteriální účinky. Levandulový olej může pomoci zmírnit svědění po hmyzím bodnutí. Aplikace levandulového oleje na postiženou oblast může také pomoci uvolnit napětí a zklidnit podrážděnou pokožku.

Heřmánek

Stejně tak Heřmánek je známý svými protizánětlivými a uklidňujícími vlastnostmi. Obsahuje látky, které pomohou zmírnit svědění a zánět po hmyzím bodnutí. Pro ošetření pokožky můžete použít heřmánkový čaj nebo tinkturu. Stačí namočit vatový tampon do heřmánkového čaje a jemně jej přiložit na postiženou oblast. Heřmánek také podporuje hojení pokožky a pomáhá redukovat zarudnutí.

Měsíček

Měsíček je tradičně používanou bylinou při léčbě různých kožních problémů, včetně svědění způsobeného hmyzem. Obsahuje látky s protizánětlivými a protialergickými účinky, které mohou pomoci zmírnit otok a snížit svědění. Měsíček je k dispozici ve formě mastí, krémů nebo tinktur, které se aplikují přímo na postiženou oblast.

Aloe Vera

Aloe vera je rostlina s mnoha léčivými vlastnostmi a je běžně používána k ošetření popálenin a drobných ran. Pokud ji máte po ruce, i ona má uklidňující účinky na svědění způsobené hmyzem. Gel z aloe vera lze nanést přímo na postiženou oblast a opakovaně aplikovat podle potřeby. Pomáhá zvlhčit pokožku, snižovat zánět a ulevit od svědění.

Tea Tree

Tea Tree olej je známý svými antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi. Má také mírné anestetické účinky, které mohou zmírnit svědění. Tea Tree olej je silný, proto by měl být ředěn jiným nosičem, jako je kokosový olej nebo mandlový olej, před aplikací na pokožku. Aplikujte směs na postiženou oblast a lehce vmasírujte. Tea Tree olej může pomoci snížit zánět, zabránit infekci a podpořit rychlejší hojení pokožky.

My jsme ty nejosvědčenější bylinky dali dohromady a vytvořili Kosmín po bodnutí hmyzem. Je to bylinná mast do kapsy s obsahem mentolu, heřmánku a Tea Tree oleje. Působí protizánětlivě, ošetřuje pokožku v místě bodnutí hmyzem, chladí a zklidňuje ji. A samozřejmě neobsahuje syntetická barviva ani parfémy.

kosmín bodnutí hmyzem kosmín bodnutí hmyzem kosmín bodnutí hmyzem