Menopauza: Jak bylinky pomohou přečkat náročné období ženy

Menopauza, klimakterium nebo lidově řečeno – přechod. Ať chceme nebo nechceme, tato fáze v životě ženy nás každou jednoho dne postihne. O menopauze koluje mnoho informací, mýtů a polopravd. Je toto období v životě ženy tak šílené? Ztratíme své ženství? A můžeme menopauzu ovlivnit? Pojďme společně otevřít tuto pandořinu skříňku.

Jak zmírnit projevy menopauzy?

Každé tělo je jiné a stejně tak bude u každé z nás i jinak probíhat. Na tom, jak emocionálně i tělesně se žena s klimakteriem vyrovnává, se podílí kombinace faktorů, jako je celkový zdravotní stav, styl života, stravovací návyky nebo genetické predispozice. Jak se lidově říká, genetiku nepřečůráme, ale stravovací návyky můžeme i v pozdějším věku upravit. Jak? Odborníci doporučují zaměřit se na suroviny s fytoestrogeny. Tyto vícesytné fenoly se strukturou velmi podobají ženskému hormonu estrogen, o který právě během menopauzy přicházíme. Proto se doporučuje zvýšit konzumaci sóji, kanadských brusinek a také červeného jetelu, ve kterém je tento hormon zastoupen nejvíce. Naopak bychom se měly vyvarovat konzumaci příliš kořeněnému jídlu, alkoholu a cukru.

Na hormony vyzrají bylinky

Návaly horka, stres, roztěkanost a ztráta menstruace – to je jen pár příznaků, které menopauzu doprovází. U některé ženy mohou být symptomy výrazné, jiná žena je ani nepocítí. Naštěstí i na ten méně příjemný průběh můžeme vyzrát. Nabízí se hormonální léčba a nebo také i přírodní síla bylinek. Během klimakteria doporučujeme sáhnout po třezalce, ploštičníku nebo po červeném jetelu. Třezalka pomůže od stresu, posiluje imunitu a napomáhá ke kvalitnímu spánku. Jak jsme už nacnačili, červený jetel obsahuje přírodní estrogeny, díky čemuž se tělo lépe vyrovná s přirozeným úbytkem produkce tohoto hormonu. A jak jej podávat? Nejvíce se používá ve formě bylinného čaje, který zachutná i těm, kteří preferují spíše sladší, ovocnější čaje. Náš Klimakterický čaj najdete v lékárnách nebo v partnerských zdravých výživách. Seznam míst naleznete ZDE.  

I muži zažívají přechod

Pojem menopauza je v naší společnost již zavedený, ale věděli jste o termínu andropauza? Jedná se o mužský přechod, který na rozdíl od žen zasáhne přibližně půlku mužské populace. Na ústupu je testosteron, ale překvapivě také estrogen – hormon, který se v menším množství vyplavuje i u mužů. Zatímco u některých mužů probíhá tento přechod poklidně, a tak si nemusí konkrétní změny nijak uvědomovat, u jiných bývají příznaky na první pohled patrné – muž je podrážděný, nervózní a bez energie. Právě kvůli hormonální nerovnováze se někteří muži vrací do pubertálních let, v extrémních případech opustí dlouhodobou partnerku, najdou si mladší. Hlavní rozdíl mezi ženským a užským přechodem je ten, že muži neztrácejí schopnost se rozmnožovat.

Po klimakteriu život nekončí

Na menopauzu můžeme nahlížet i z opačného úhlu pohledu. Po desítky let řešíme menstruaci, kterou má mnoho žen bolestivou, vychováváme děti, staráme se o rodinu. S příchodem menopauzy se rozloučíme s menstruací jednou pro vždy. Už žádné zapomenuté menstruační pomůcky, bolesti a PMS. Děti jsou pravděpodobně už dospělé a žijí vlastním životem a najednou zjistíme, že konečně na sebe máme čas. Můžete se opět vrátit k činnostem, na které jednoduše nebyl za ta léta prostor. Nenahlížejme na klimakterium jako na konec ženství. Naopak – sexuální život s přechodem nekončí a před vámi se objeví jiná, nová fáze, kterou stojí za to prozkoumat a zažít.