Jak vyhrát boj s nachlazením a kašlem?

délka čtení: 5 minut

Během zimních dnů je naše imunita mnohem náchylnější k oslabení. Prevence nachlazení a posilování imunitního systému by tak měla být naše priorita. 

Co dělat, když náš zastihne nachlazení?

V prvé řadě bychom se měli zastavit a dopřát si odpočinek na lůžku s dostatkem spánku, abychom se vyhnuli táhnoucí se nemoci. Zvýšení příjmu ovoce a vitamínů a využití síly bylinek nám může celý průběh nachlazení usnadnit a pravděpodobně i zkrátit.

Bylinné čaje s medem jsou osvědčený základ. Zkuste k nim přidat ale také bylinné inhalace. Zejména pokud máte rýmu, ucpané dutiny či kašel, inhalace páry z odvaru z bylin Vám prokáže velkou úlevu. A které bylinky využít?

Ideálně kombinujte více druhů.

  1.  Tymián příznivě ovlivňuje sliznice dutiny nosní i ústní, je to antioxidant a podporuje také obranyschopnost organismu.
  2.  Mateřídouška uvolňuje hleny a pomáhá při kašli a vykašlávání.
  3.  Listy černého rybízu při nachlazení podporují pocení, snižují horečku a podporují imunitu.
  4.  Květ černého bezu pročistí zahleněné průdušky, podpoří pocení a ničí choroboplodné zárodky.

Můžete přidat lístky šalvěje pro její protizánětlivé a dezinfekční účinky, pár květů heřmánku, který taktéž působí protizánětlivě a zmírňuje rýmu, a snítka levandule pro zklidnění a podporu spánku.

Pokud doma sušené bylinky nemáte, můžete využít buď naše čajové směsi nachleTEA či bronTEA, které obsahují mix bylinek ideální právě pro boj s nachlazením a posílení obranyschopnosti těla, nebo naše prsní balzámy pro děti či dospělé. 

Jak na inhalaci bylin při pomoci s nachlazením?

Bylinnou směs zalijte vroucí vodou a nechte louhovat v hrnci. Případně nechte rozpustit ve vodě malou dávku prsního balzámu Aromatica. Připravte si ručník nebo utěrku. Opatrně se nakloňte nad hrnec s bylinkami a zakryjte si hlavu ručníkem, aby pára neunikala mimo. Buďte ale opatrní, ať se nepopálíte v případě, že byste byli moc blízko. Zavřete oči a pomalu a zhluboka nadechujte a vydechujte po dobu 10 – 15 minut. Můžete provádět dvakrát denně.

Inhalaci byste ale neměli zařazovat pokud máte velké bolesti hlavy, vysokou horečku, astma, nebo problémy se srdcem. Pozor také na zánět dutin. V takovém případě by vám teplo z inhalace mohlo stav zhoršit.

Velkou úlevu při nachlazení, kašli, zánětu průdušek a rýmě vám mohou přinést také prsní balzámy při aplikaci na tělo. Obsahují rostlinné silice a mažou se na hrudník a záda pro snadnější dýchání v době nachlazení. A mohou být nápomocné rovněž pro děti.

Dětský prsní balzám pomůže při nachlazení hlavně těm nejmenším

Dětský prsní balzám Aromatica, se základem z bambuckého másla a kokosového tuku v BIO kvalitě, obsahuje eukalyptové, levandulové, tymiánové a borovicové silice, které napomáhají zmírňovat projevy nachlazení a ulevovat svalům namáhaným při kašli a podporují uvolněné dýchání. Ten pro dospělé pak obsahuje navíc ještě kafr, který podporuje prokrvení, zmírňuje otoky, má hojivý účinek a postupným uvolňováním do dýchacích cest přináší úlevu.

banner prsní balzámy

A co dál zafunguje při nachlazení?

Balzám můžete doplnit emulzí určenou na oblast nosu. Kosmín nosní má podobné složení rostlinných silic, podporuje uvolnění nosu a dýchacích cest a příjemně chladí.

V našem výčtu doporučení pak nemůže chybět jitrocelový sirup. Podporuje vykašlávání a snižuje podráždění sliznic, podporuje imunitu těla právě v době kašle a nachlazení a posiluje normální funkci dýchacího systému.